Ново семейство рансъмуер, наречено Luna, може да се използва за криптиране на устройства, работещи с няколко операционни системи, включително Windows, Linux и ESXi.
Открит от изследователи по сигурността на Kaspersky чрез реклама във форум за рансъмуер в тъмната мрежа, забелязана от системата за активно наблюдение Darknet Threat Intelligence, рансъмуерът Luna изглежда е специално пригоден да се използва само от рускоезични хакери.
„В рекламата се посочва, че Luna работи само с рускоезични филиали. Освен това бележката за откуп, твърдо кодирана в двоичния файл, съдържа правописни грешки. Например, пише ‘a little team’ вместо ‘a small team’, казат от Kaspersky.
Luna е много прост ransomware, който все още е в процес на разработка и с ограничени възможности въз основа на наличните опции на командния ред.
Въпреки това, той използва не толкова често срещана схема за криптиране, комбинирайки бърз и сигурен X25519 обмен на ключове по елиптична крива Diffie-Hellman, използвайки Curve25519 с алгоритъма за симетрично криптиране на Advanced Encryption Standard (AES).
Групата зад този нов ransomware разработи този нов щам в Rust и се възползва от неговата платформено-агностична природа, за да го пренесе на множество платформи с много малко промени в изходния код.
Използването на междуплатформен език също позволява на рансъмуера на Luna да избягва опитите за автоматичен анализ на статичен код.
„И щамовете за Linux и ESXi са компилирани с помощта на един и същ изходен код с някои незначителни промени от версията на Windows. Останалата част от кода няма значителни промени от версията на Windows“, добавят изследователите.
Luna допълнително потвърждава най-новата тенденция, възприета от банди за киберпрестъпления, разработващи междуплатформен рансъмуер, който използва езици като Rust и Golang, за да създаде злонамерен софтуер, способен да се насочва към множество операционни системи с малки или никакви промени.
От Kaspersky казват, че има много малко данни за това кои жертви са били криптирани с помощта на рансъмуера Luna, ако има такива, като се има предвид, че групата току-що е открита и дейността й все още се наблюдава.
Снимка: Kaspersky
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.