В симулация на Марс космически марсоход тества система за управление с необичайно вдъхновение – мозък на насекомо.
Софтуерът е създаден от Opteran, стартъп, базиран в Обединеното кралство. Но идеята се заражда от изследванията на буболечките.
Учени от университета в Шефилд са изследвали мозъците на насекомите. Те са открили забележителна неврологична ефективност.
Мозъкът на медоносната пчела, например, съдържа само около 1 милион неврона. За разлика от тях човешкият мозък има около 86 милиарда. Малкият размер на пчелния мозък обаче не отговаря на неговата впечатляваща мощ.
Той е способен на сложна навигация, избягване на препятствия и комуникация. Освен това функционира със страхотна енергийна ефективност.
Изследователите смятат, че роботите също биха могли да се възползват от тези качества. Те решават да преработят алгоритмите на мозъка в софтуер за автономни машини. Наричат концепцията „Естествен интелект“.
През 2019 г. те основават компанията Opteran, за да комерсиализират изследването. Стартъпът скоро идентифицира космоса като идеална среда за технологията.
Днешните космически роувъри често са тромави машини. Преди всяко движение може да им отнеме минути, за да картографират заобикалящата ги среда от множество камери.
Системата на Opteran обещава да съкрати това време до милисекунди. „Тя има уникалната възможност да работи с най-малките размери, тегло и с ултраниска мощност“, казва Дейвид Раджан, главен изпълнителен директор и съосновател на стартъпа, пред TNW.
Наречен Opteran Mind, софтуерът предлага визуално възприемане на дълбочината с нулева латентност. След инсталирането му превозните средства могат да се ориентират непрекъснато, без да е необходимо да се използват обширни данни или обучение.
Технологията също така свежда до минимум консумацията на енергия и елиминира тежките инструменти, като например базираните на кардан камери с възможност за накланяне. В резултат на това роувърите могат да се движат по-далеч и с по-висока скорост без човешка намеса.
Тези възможности привлякоха вниманието на Airbus Defence and Space. Сега компанията тества софтуера в роувъри в Airbus Mars Yard – симулирана марсианска среда.
Европейската космическа агенция (ЕКА) и Космическата агенция на Обединеното кралство подкрепят проекта. След първоначалните тестове вниманието им ще се насочи към внедряване и комерсиализация.
За Opteran обаче космосът е само една от границите в пътната карта.
„Целта ни е да интегрираме Opteran Mind във всяка машина, под земята в мините, на земята, във въздуха и извън Земята“, каза Раджан, “позволявайки им да работят толкова ефективно и свободно, колкото и естествените същества.“
Източник: TNW
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.