Meta разкри, че е премахнала широка мрежа от акаунти във Facebook и Instagram, разпространяващи дезинформация, публикувана на повече от 60 уебсайта, които фалшифицираха множество законни новинарски сайтове в цяла Европа.
Тази мрежа за влияние е насочена главно към Германия, Франция, Италия, Украйна и Обединеното кралство, с оригинални статии, в които се твърди, че западните санкции срещу Русия ще имат обратен ефект и критикуват Украйна и украинските бежанци.
„Операцията започна през май тази година и се съсредоточи около обширна мрежа от над 60 уебсайта, които внимателно се представят за легитимни уебсайтове на новинарски организации в Европа“, казаха ръководителят на Meta за глобално разузнаване на заплахите Бен Нимо и директорът Дейвид Агранович.
„Там те публикуват оригинални статии, които критикуват Украйна и украинските бежанци, подкрепят Русия и твърдят, че западните санкции срещу Русия ще имат обратен ефект.“
Новинарските издания, имитирани от тази масивна мрежа за дезинформация, включват, но не се ограничават до, la Repubblica (repubblica[.]life), Der Spiegel (напр. spiegel[.]ltd, spiegel[.]today, spiegeli[.]live, spiegel [.]pro), The Guardian (theguardian[.]co[.]com) и Bild (bild[.]eu[.]com, bild[.]LLC) и италианската новинарска агенция ANSA (ansa[.] ltd).
Те обикновено популяризират връзки към статията, както и миймове и видеоклипове в YouTube в много онлайн услуги, включително Facebook, Instagram, Telegram, Twitter и LiveJournal. Статиите също се прокарват чрез петиции на уебсайтове като Change.org и Avaaz.
„Това е най-голямата и най-сложна операция с руски произход, която прекъснахме от началото на войната в Украйна. Тя представи необичайна комбинация от изтънченост и груба сила“, добавиха те.
Като цяло Meta каза, че е премахнала хиляди акаунти във Facebook и Instagram и сподели следната статистика относно тази обширна операция:
Компанията също така прекъсна китайска мрежа, фокусирана върху вътрешната политика на САЩ и различни въпроси, включително контрол върху оръжията и аборти, преди междинните референдуми.
Както добавя Нимо, те се представяха едновременно за консерватори и либерали, играейки и двете страни на политическия спектър една срещу друга, като или призоваваха за права върху оръжията и ограничения на абортите, или искаха ограничения върху оръжията и свобода за абортите.
„Тези клъстери бяха наистина малки и не изградиха аудитория. Например техните 8 страници имаха комбинирано следване от 20 акаунта“, туитна Нимо.
Снимка: Meta
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.