Meta обяви, че от началото на годината е премахнала 2 милиона акаунта в своите платформи, които са свързани с клане на прасета и други измами.
Повечето от тези акаунти произхождат от Мианмар, Лаос, Обединените арабски емирства, Филипините и Камбоджа, която е известна с това, че в нея се провеждат операции за „измама с роби“.
„Тези престъпни центрове за измами примамват често нищо неподозиращи лица, търсещи работа, с твърде добри, за да бъдат истински, обяви за работа на местни трудови борси, форуми и платформи за набиране на персонал, за да ги принудят след това да работят като онлайн измамници, често под заплаха от физическо насилие“, обяснява Мета.
Основният вид измама, извършвана от тези акаунти, е „касапницата за прасета“ – особено вредна измама с финансови инвестиции, разчитаща на дългосрочна манипулация и напреднала измама.
Meta премахна тези акаунти от своята екосистема и си партнира с правоприлагащите органи в тези държави за обмен на разузнавателна информация с цел прекъсване на измамните операции в тяхната основа.
Meta казва, че „банди в Азиатско-тихоокеанския регион извършват предимно измами с клане на прасета“, но са насочени към потребители от целия свят.
Съобщава се, че технологичният гигант се бори активно с този проблем в своите платформи вече повече от две години, като наблюдава разширяване на бандите за киберпрестъпления от Камбоджа към други места като Лаос, Мианмар и ОАЕ.
Извършителите, независимо дали са принудени или съзнателни, се представят за привлекателни самотни хора или членове на правителствени агенции и големи компании.
Те изпращат общи съобщения до голям брой потребители (чрез DM, SMS или електронна поща), като се надяват, че някои от тях ще отговорят – тактика, известна като „spray and pray“.
Тези, които се ангажират с измамниците, влизат в спирала на измама, която ги отвежда до измамни инвестиционни платформи, които изглеждат легитимни, но показват фалшифицирана възвръщаемост и не позволяват теглене на пари, освен може би по изключение в началото на фазата на изграждане на доверие.
Макар да изглежда, че малцина биха се хванали на тези измами, ФБР съобщава, че те са се превърнали в огромен източник на приходи за тези организирани престъпни групи.
В доклада на ФБР за интернет престъпността през 2023 г. се предупреждава, че измамите с инвестиционни средства са отбелязали 38% увеличение от 3,31 млрд. долара през 2022 г. до 4,57 млрд. долара през 2023 г.
Meta казва, че прилага редица мерки, за да се опита да открие и спре тези измами на своите платформи, включително Facebook, Instagram, WhatsApp и Messenger, преди те да имат възможност да примамят потребителите и да ги превърнат в жертви.
В последното си съобщение компанията изброява следните мерки:
Препоръчваме на потребителите на платформите на Meta да активират двуфакторна автентификация на своите акаунти, да обмислят възможността за проверка чрез „селфи“ за възстановяване на достъпа до откраднати акаунти и винаги да се отнасят предпазливо към непоискани съобщения.
Отбягвайте винаги, когато ви искат пари в социалните медии и комуникационните платформи, независимо дали от хора (уж) в спешен случай или за да се включите в инвестиционни схеми, които са „твърде добри, за да са истина“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.