METAMASK ФИШИНГ КРАДЕ ПОРТФЕЙЛИ С КРИПТОВАЛУТА ЧРЕЗ GOOGLE ADS

През последната седмица потребителите на портфейла за криптовалута MetaMask губят средства заради фишинг измама, която лови потенциалните жертви чрез реклами в Google.

MetaMask има общност от повече от един милион потребители. Сайтът предлага портфейл за криптовалута Ethereum в браузъра чрез разширение, което позволява разпределените приложения да четат от блокчейна.

Когато инсталирате легитимното разширение, можете или да импортирате съществуващ портфейл, или да създадете нов, заедно с тайната начална фраза, която позволява достъп до портфейла.

Потребителите на MetaMask намират празни портфейли

Въпреки че не е ясно колко потребители на MetaMask са попаднали на измамата, някои казват, че са се озовали с празни портфейли, след като са кликнали върху измамна реклама в мрежата за търсене, популяризирана като сайт на MetaMask.

Измамата с фишинг / реклами все още е активна, като нов домейн непрекъснато се популяризира чрез реклами в Google за търсене.

В сряда MetaMask алармира своята общност за измамата и препоръча използването на директни връзки към законния URL адрес на metamask.io и да се пази от спонсорирани реклами.

Предупреждението обаче дойде твърде късно за някои потребители, тъй като те отчетоха загуби от десетки хиляди щатски долари.

Оплакванията започнаха да валят тази седмица, като всички истории описват един и същ сценарий: парите бяха изчезнали след опит за инсталиране на разширението на браузъра MetaMask.

Беше установено, че потребителите отиват на фалшива фишинг страница на MetaMask чрез реклами от Google. Веднъж попаднали на страницата, те ще бъдат подканени да инсталират разширението, което ще им даде възможност или да импортират съществуващ портфейл, или да създадат нов.

Ако кликнат върху бутона „Създаване на портфейл“, те ще бъдат отведени до истинския сайт на MetaMask.io, тъй като няма криптовалута за кражба. Ако обаче кликнат върху опцията „Импортиране на портфейл“, ще бъдат помолени да въведат ключовата фраза на съществуващия си портфейл, която след това се изпраща на нападателя.

Веднага след като измамникът получи тайната фраза, той изпразва  портфейлите на жертвите. В отговори на предупреждението на MetaMask в Twitter, един потребител каза, че е бил ограбен с  близо 30 000 долара.

Множествени домейни, изтласкани чрез реклами в Google за търсене

Измамниците закупиха реклами от Google за насочване към потребители, търсещи MetaMask в търсачката на Google. Тези реклами водят до измамен домейн, представящ се за услугата за криптовалута.

Понастоящем домейнът maskmefa [.] Io се популяризира в реклами при търсене, когато се търси MetaMask в Google. Правописът на услугата в заглавната реклама трябва да бъде червен флаг, но повечето потребители вероятно ще пропуснат това (обърнете внимание на руското „к“ и интервал преди домейна от най-високо ниво). Търсене на Whois в Domaintools показва, че то е регистрирано едва вчера.

Компанията за криминалистика Blockchain CipherTrace в публикация тази седмица споменава три други домейна, използвани за измамата:

maskmeha [.] io

installmetamask [.] com

meramaks [.] io

Първите два са на десет и девет дни, съответно, докато третият е регистриран вчера. Всички са регистрирани чрез един и същ регистратор, NameCheap.

Потребителите, попадащи на измамните сайтове, биха имали затруднения при забелязването на измамата, защото тя изглежда почти идентична с легитимната страница на MetaMask. Дори да проверите домейна в адресната лента, има голям шанс да попаднете в капана.

Единствената разлика между оригиналния сайт на MetaMask и фалшивия е незабележима за повечето потребители (изписването на бутона за получаване на разширението).

Измамите и атаките на зловреден софтуер се увеличават по време на празничния сезон, когато потребителите харчат повече, примамени от отстъпки или специални оферти и са по- разсеяни.

Обръщането на допълнително внимание на изтеглянето на източници намалява шанса да станете жертва. Съветите на MetaMask за достъп до ресурси от преки, официални връзки (например, фирмени акаунти в LinkedIn, Twitter, Facebook) и избягване на пренасочвания от трети страни (например URL адреси в съобщения) е добър начин да не попаднете на измамата.

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

27 септември 2023

Нов ZeroFont фишинг подвежда Outlook да показва...

Хакерите използват нов трик за използване на нулеви шрифтове в имей...
27 септември 2023

Google присвоява нов максимален рейтинг CVE на ...

Google е определила нов CVE ID (CVE-2023-5129) за уязвимостта в сиг...
27 септември 2023

Нова киберпрестъпна група е свързана със 7 фам...

Експерти по киберсигурност разкриха нова група за киберпрестъпления...
27 септември 2023

Microsoft разпространява Passkeys в Windows 11

Днес Microsoft официално въвежда поддръжка на клавишите passskeys в...
27 септември 2023

Излязоха резултатите от оценката на MITRE ATT&a...

Задълбочените, независими тестове са жизненоважен ресурс за анализи...
26 септември 2023

WatchGuard получи най-високото признание

WatchGuard е обявена за лидер в последния доклад на G2 Grid и е отл...
Бъдете социални
Още по темата
04/09/2023

Метрото в Ню Йорк деактивир...

Нюйоркският Metropolitan Transportation Authority (MTA) деактивира...
04/09/2023

Нова измама за секстормоз "...

В момента се разпространява нова измама,...
22/08/2023

Реклама на Amazon в Google ...

Законно изглеждаща реклама на Amazon в...
Последно добавени
27/09/2023

Нов ZeroFont фишинг подвежд...

Хакерите използват нов трик за използване...
27/09/2023

Google присвоява нов максим...

Google е определила нов CVE ID...
27/09/2023

Нова киберпрестъпна група е...

Експерти по киберсигурност разкриха нова група...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!