Базираният в САЩ доставчик на полупроводници Microchip Technology (NASDAQ: MCHP) разкри кибератака, която е засегнала работата на някои от производствените му съоръжения.
Във вторник компанията разкри в регулаторно досие, че на 17 август е открила подозрителна активност в ИТ системите си, а на 19 август е установила, че някои сървъри и бизнес операции са били нарушени.
В отговор на проникването Microchip изолира засегнатите системи, а някои от тях са били изключени. В помощ на разследването са били привлечени външни консултанти по киберсигурност.
„В резултат на инцидента някои от производствените съоръжения на компанията работят на по-ниско от нормалното ниво и в момента е засегната способността на компанията да изпълнява поръчки“, заявиха от Microchip. „Дружеството работи усърдно, за да приведе засегнатите части от своите ИТ системи отново в действие, да възстанови нормалните бизнес операции и да намали въздействието на инцидента.“
Производителят заяви, че все още не е определил дали инцидентът ще има съществено въздействие. Това уточнение е в отговор на правилата на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), изискващи от компаниите да оповестяват всяко съществено нарушение в рамките на четири работни дни от откриването, че инцидентът има съществено въздействие.
Въпреки че компанията не е споделила повече подробности, краткото ѝ описание предполага, че е била обект на атака с рансъмуер.
Изглежда, че никоя известна група, занимаваща се с рансъмуер, не е поела отговорност за хакерската атака срещу Microchip Technology. От друга страна, инцидентът е много скорошен и киберпрестъпниците обикновено изчакват преговорите да се провалят или да се забавят, за да добавят жертви към своя уебсайт за изтичане на информация.
Microchip предлага микроконтролери, решения за смесени сигнали, аналогови и Flash-IP решения, които се използват от около 123 000 клиенти в индустриалния, автомобилния, потребителския, космическия и отбранителния, комуникационния и компютърния сектор.
Компанията наскоро стана CVE Numbering Authority (CNA), което ѝ позволява да присвоява CVE идентификатори на уязвимости, открити в нейните продукти.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.