Днес е вторникът с априлските кръпки на Microsoft, който включва актуализации на сигурността за 150 недостатъка и 67 грешки, свързани с изпълнението на отдалечен код.
Само три критични уязвимости са поправени като част от днешния Patch Tuesday, но има над 67 грешки, свързани с дистанционно изпълнение на код. Повече от половината от пропуските в RCE са открити в драйверите на Microsoft SQL, като вероятно имат общ недостатък.
Имаше и поправки за двадесет и шест заобикаляния на Secure Boot, публикувани този месец, включително две от Lenovo.
Броят на грешките във всяка категория уязвимости е посочен по-долу:
Общият брой от 150 недостатъка не включва 5 недостатъка в Microsoft Edge, отстранени на 4 април, и 2 недостатъка в Mariner. Mariner е дистрибуция на Linux с отворен код, разработена от Microsoft за нейните услуги Microsoft Azure.
Този месец Patch Tuesday не съдържа никакви поправки на уязвимости от типа „нулев ден“, разкрити от Microsoft.
Не са поправени нулеви дни
Този месец Patch Tuesday не съдържа никакви поправки на уязвимости от типа „нулев ден“, разкрити от Microsoft.
Изследователи от Varonis обаче разкриха две нулеви уязвимости на Microsoft SharePoint, които затрудняват откриването на изтеглянето на файлове от сървъри.
„Техника № 1: Отваряне в метода на приложението
Първата техника използва кода, позволяващ функцията „open in app“ в SharePoint, за достъп и изтегляне на файлове, като оставя само събитие за достъп в одитния журнал на файла. Този метод може да се изпълнява ръчно или да се автоматизира чрез скрипт на PowerShell, като позволява бързо ексфилтриране на много файлове.
Техника № 2: Потребителски агент на SkyDriveSync
Втората техника използва User-Agent за Microsoft SkyDriveSync, за да изтегля файлове или дори цели сайтове, като същевременно неправилно обозначава събитията като синхронизиране на файлове вместо като изтегляне.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.