Microsoft блокира изтеглянията на Windows 10 и Windows 11 за потребители в Русия без предупреждение, съобщиха местни новинарски издания.
Съобщава се, че двете операционни системи (ОС) са недостъпни, когато потребителите в Русия се опитват да ги изтеглят от официални сървъри на Microsoft, но изтеглянето при използване на VPN, с IP адрес, зададен извън Русия, позволява то да се осъществи.
Кореспондент на руската информационна агенция ТАСС казва, че потребителите са били посрещнати със съобщения за грешка 404, казвайки, че файлът или директорията не са намерени при опит за изтегляне на която и да е ОС.
Новинарската агенция съобщи, че Microsoft все още не е коментирала въпроса и компанията не е отговорила все още. Засега не е ясно дали ситуацията е „грешка“, както съобщава ТАСС, или това е умишлено решение, взето от Microsoft. Компанията взе решение в началото на конфликта между Русия и Украйна да спре продажбите в Русия и да предостави милиони хуманитарна помощ за Украйна, както и да удвои всички дарения, направени от служители на Microsoft.
„Като останалия свят, ние сме ужасени, ядосани и натъжени от изображенията и новините, идващи от войната в Украйна и осъждаме тази неоправдана, непредизвикана и незаконна инвазия на Русия“, каза Брад Смит, президент и заместник-председател на Microsoft. , по това време.
Първоначалните новини за неуспешно изтегляне бяха потвърдени от ИТ експерти, след като ТАСС съобщи за проблемите в неделя сутринта.
Въпреки че Microsoft не потвърди дали ситуацията е била грешка или умишлен акт, компанията е известна с постоянните си усилия за задушаване на руските кибератаки срещу Украйна след избухването на конфликта по-рано тази година. Усилията на компанията включват разузнаване на заплахите – идентифициране на нови видове кибер инструменти, използвани от руските хакери, предоставяне на финансова помощ на Украйна и активни опити за намаляване на обхвата на руските държавни медии и спонсорирани от държавата кибератаки.
Big Tech вече се присъединиха към Microsoft в заемането на позиция срещу руската инвазия в Украйна с множество големи компании като Apple, Cisco, SAP, AMD, Intel и други, които публично се изтеглят от региона.
Други компании като Meta вече бяха забранени от самата Русия – Путин определи компанията като „екстремистка организация“.
Според проучване от март тази година, по-голямата част от технологичните работници са за компаниите, които се изтеглят от Русия, въпреки че нивото на подкрепа варира значително в зависимост от бизнеса и държавата.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.