В сряда Microsoft съобщи, че функцията за ограничаване на потребителите в Microsoft Defender за крайни точки е помогнала да се осуети „мащабен опит за отдалечено криптиране“, направен от рансъмуер бандата Akira, насочена към неизвестна индустриална организация в началото на юни 2023 г.
Екипът за разузнаване на заплахите на технологичния гигант проследява оператора като Storm-1567.
Атаката е използвала устройства, които не са били включени в Microsoft Defender for Endpoint, като тактика за избягване на защитата, като същевременно е извършила серия от разузнавателни дейности и дейности за странично придвижване, преди да криптира устройствата, използвайки компрометиран потребителски акаунт.
Но новата възможност за автоматично прекъсване на атаката означава, че нарушените акаунти са възпрепятствани да „получат достъп до крайни точки и други ресурси в мрежата, ограничавайки възможността на нападателите да се придвижват странично, независимо от състоянието на акаунта в Active Directory или нивото на привилегиите му“.
С други думи, идеята е да се прекъсне цялата входяща и изходяща комуникация и да се забрани достъпът до други устройства в мрежата чрез атаки, извършвани от хора.
От Redmond също така заявиха, че тяхната корпоративна платформа за сигурност на крайни точки е прекъснала опитите за странично движение срещу лаборатория за медицински изследвания през август 2023 г., при които противникът е променил паролата на акаунт на администратор на домейн по подразбиране за последващи действия.
„Потребителските акаунти с високи привилегии вероятно са най-важните активи за нападателите“, заявиха от Microsoft. „Компрометираните акаунти на ниво администратор на домейн в среди, които използват традиционни решения, осигуряват на нападателите достъп до Active Directory и могат да подкопаят традиционните механизми за сигурност.“
„Следователно идентифицирането и ограничаването на тези компрометирани потребителски акаунти предотвратява развитието на атаките, дори ако нападателите получат първоначален достъп.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.