От 2017 г. насам Microsoft конфискува 240 домейна, принадлежащи на ONNX – платформа за фишинг като услуга, която позволява на клиентите си да таргетират компании и физически лица.
Според доклада на Microsoft „Digital Defense Report 2024“ ONNX е била водещата услуга за фишинг „противник по средата“ (AitM) с голям обем фишинг съобщения през първите шест месеца на тази година. Милиони фишинг имейли са били насочени към акаунти в Microsoft 365 всеки месец и на Microsoft очевидно им е било достатъчно.
ONNX популяризираше и продаваше фишинг комплекти в Telegram, като използваше модел на абонаментно обслужване, който варираше от 150 до 550 USD на месец.
„Измамната операция на ONNX предлагаше комплекти за фишинг, предназначени да бъдат насочени към различни компании в технологичния сектор, включително Google, Dropbox, Rackspace и Microsoft“, се казва в изявлението на Microsoft.
Самите атаки се контролират чрез ботове в Telegram и са снабдени с вградени механизми за заобикаляне на двуфакторната автентификация (2FA). Отскоро се активира и фишинг с QR кодове, известен още като quishing, който е насочен към служителите на финансови фирми. ONNX използва непробиваеми хостинг услуги, които позволяват забавяне на свалянето на фишинг домейни, както и криптиран JavaScript код, който се декриптира сам, като всичко това им позволява да бъдат изключително ефективни при извършването на атаки и избягването на откриването им.
„Макар че днешните правни действия значително ще затруднят операциите на измамната ONNX, други доставчици ще запълнят празнината и очакваме, че в отговор на това заплахите ще адаптират техниките си“, заяви Стивън Масада, помощник главен съветник в отдела за цифрови престъпления на Microsoft. „Предприемането на действия обаче изпраща силно послание към онези, които решават да възпроизвеждат нашите услуги, за да навредят на потребителите онлайн: ние активно ще прилагаме средства за защита на нашите услуги и нашите клиенти и непрекъснато подобряваме нашите технически и правни стратегии, за да постигнем по-голямо въздействие.“
Пълният списък на 240-те иззети домейна е достъпен онлайн.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.