Ирански национални групировки вече са се присъединили към финансово мотивирани хакери в активното използване на критичен недостатък в софтуера за управление на печата PaperCut, разкри Microsoft през уикенда.
Екипът за разузнаване на заплахите на технологичния гигант заяви, че е наблюдавал, че както Mango Sandstorm (Mercury), така и Mint Sandstorm (Phosphorus) използват оръжието CVE-2023-27350 в своите операции за постигане на първоначален достъп.
„Тази дейност показва продължаващата способност на Mint Sandstorm бързо да включва [proof-of-concept] експлойти в своите операции“, заяви Microsoft в поредица от туитове.
От друга страна, за дейността по експлоатиране на CVE-2023-27350, свързана с Mango Sandstorm, се казва, че е в долния край на спектъра, като спонсорираната от държавата група „използва инструменти от предишни прониквания, за да се свърже с инфраструктурата си C2“.
Струва си да се отбележи, че Mango Sandstorm е свързан с Министерството на разузнаването и сигурността на Иран (MOIS), а Mint Sandstorm – с Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC).
Продължаващата атака идва седмици след като Microsoft потвърди участието на Lace Tempest – киберпрестъпна банда, която се припокрива с други хакерски групи като FIN11, TA505 и Evil Corp, в злоупотребата с дефекта за доставяне на рансъмуер Cl0p и LockBit.
CVE-2023-27350 (CVSS оценка: 9,8) се отнася до критичен недостатък в инсталациите на PaperCut MF и NG, който може да бъде използван от неупълномощен атакуващ за изпълнение на произволен код с привилегии на SYSTEM.
На 8 март 2023 г. PaperCut предостави кръпка. Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro, която откри и съобщи за проблема, се очаква да публикува повече техническа информация за него днес, 10 май 2023 г.
Нещо повече, миналата седмица фирмата за киберсигурност VulnCheck публикува подробности за нова линия на атака, която може да заобиколи съществуващите открития, позволявайки на противниците да се възползват безпрепятствено от дефекта.
Тъй като все повече нападатели скачат на вълната на експлоатация на PaperCut, за да пробият уязвими сървъри, е наложително организациите да действат бързо, за да приложат необходимите актуализации (версии 20.1.7, 21.2.11 и 22.0.9 и по-нови).
Разработката следва и доклад на Microsoft, който разкрива, че иранските хакерски групи все повече разчитат на нова тактика, която съчетава офанзивни кибероперации с многопосочни операции за оказване на влияние с цел „подхранване на геополитически промени в съответствие с целите на режима“.
Промяната съвпада с повишеното темпо на усвояване на новорегистрирани уязвимости, използването на компрометирани уебсайтове за командване и управление с цел по-добро прикриване на източника на атаките и използването на персонализирани инструменти и похвати за постигане на максимално въздействие.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.