Уязвимостите, поправени в OpenVPN 2.6.10, излагат потребителите на платформата Windows на атаки с отдалечено изпълнение на код.
Лас Вегас – Софтуерният гигант Microsoft използва светлината на прожекторите на конференцията за сигурност Black Hat, за да документира множество уязвимости в OpenVPN и да предупреди, че опитни хакери могат да създадат вериги от експлойти за атаки с отдалечено изпълнение на код.
Уязвимостите, които вече са поправени в OpenVPN 2.6.10, създават идеални условия за злонамерени нападатели да изградят „верига за атака“, за да получат пълен контрол над набелязаните крайни точки, според новата документация на екипа за разузнаване на заплахите в Редмънд.
Въпреки че сесията на Black Hat беше обявена като дискусия за нулевите дни, разкриването не включваше никакви данни за експлоатиране в природата, а уязвимостите бяха отстранени от групата за отворен код по време на частна координация с Microsoft.
Общо взето, изследователят на Microsoft Владимир Токарев е открил четири отделни софтуерни дефекта, засягащи клиентската част на архитектурата OpenVPN:
Microsoft подчертава, че използването на тези недостатъци изисква удостоверяване на потребителя и дълбоко разбиране на вътрешните механизми на OpenVPN. Въпреки това, след като нападателят получи достъп до идентификационните данни на потребителя за OpenVPN, софтуерният гигант предупреждава, че уязвимостите могат да бъдат свързани в сложна верига от атаки.
„Атакуващият може да използва поне три от четирите открити уязвимости, за да създаде експлойти за постигане на RCE и LPE, които след това могат да бъдат свързани помежду си, за да създадат мощна верига от атаки“, казват от Microsoft.
В някои случаи, след успешни атаки за локално повишаване на привилегиите, Microsoft предупреждава, че нападателите могат да използват различни техники, като например Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) или използване на известни уязвимости за установяване на постоянство на заразена крайна точка.
„Чрез тези техники нападателят може например да деактивира Protect Process Light (PPL) за критичен процес, като например Microsoft Defender, или да заобиколи и да се намеси в други критични процеси в системата. Тези действия дават възможност на нападателите да заобиколят продуктите за сигурност и да манипулират основните функции на системата, като допълнително укрепват контрола си и избягват откриването“, предупреди компанията.
Компанията настоятелно призовава потребителите да приложат поправките, налични в OpenVPN 2.6.10.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.