Отделът за цифрови престъпления на Microsoft иззе няколко домейна, използвани от базираната във Виетнам киберпрестъпна група (Storm-1152), която е регистрирала над 750 милиона фалшиви акаунта и е спечелила милиони долари, като ги е продала онлайн на други киберпрестъпници.
Storm-1152 е основен доставчик на киберпрестъпления като услуга и продавач номер едно на фалшиви акаунти в Outlook, както и на други незаконни „продукти“, включително услуга за автоматично решаване на CAPTCHA за заобикаляне на CAPTCHA предизвикателствата на Microsoft и регистриране на още фалшиви имейл акаунти на Microsoft.
„Storm-1152″ управлява незаконни уебсайтове и страници в социалните медии, като продава измамни акаунти на Microsoft и инструменти за заобикаляне на софтуера за проверка на самоличността в добре познати технологични платформи. Тези услуги намаляват времето и усилията, необходими на престъпниците за извършване на множество престъпни и неправомерни действия в интернет“, твърди Ейми Хоган-Бърни, генерален мениджър на отдела за цифрови престъпления на Microsoft.
„Най-малко от 2021 г. насам ответниците участват в схема за получаване на милиони имейл акаунти в Microsoft Outlook на името на фиктивни потребители въз основа на поредица от неверни твърдения, а след това продават тези измамни акаунти на злонамерени лица за използване в различни видове киберпрестъпления“, се посочва в жалбата.
По данни на Microsoft Threat Intelligence многобройни кибергрупи, занимаващи се с изнудване, кражба на данни и изнудване, са купували и използвали акаунти, предоставени от Storm-1152, в своите атаки.
Така например финансово мотивираните киберпрестъпни групи Storm-0252, Storm-0455 и Octo Tempest (известна още като Scattered Spider) са използвали измамни акаунти на Storm-1152, за да проникнат в организации по целия свят и да внедрят в мрежите им софтуер за откуп.
Възникналите в резултат на това прекъсвания на услугите са довели до щети, оценени от Microsoft на стотици милиони долари.
„По информация и убеждение, доказателствата, събрани до момента от разследването на Microsoft по това дело, показват, че имейл акаунтите на Microsoft – които са били получени с измама от ответниците и продадени на киберпрестъпници – са били използвани от организирани киберпрестъпни групи, известни на Microsoft като Storm-0252, Storm-0455 и Octo Tempest, за участие в киберпрестъпна дейност, включително фишинг измами по имейл, които често се използват като средство за разпространение на ransomware и друг зловреден софтуер“, се добавя в жалбата.
На 7 декември Microsoft конфискува базираната в САЩ инфраструктура на Storm-1152 и свали следните уебсайтове, след като получи съдебна заповед от Южния окръг на Ню Йорк:
Дружеството също така съди Duong Dinh Tu, Linh Van Nguyen (известен още като Nguyen Van Linh) и Tai Van Nguyen за предполагаемото им участие в хостването на киберпрестъпната операция на иззетите домейни.
Както се твърди още в жалбата, обвиняемите са управлявали и разработвали кода за иззетите уебсайтове. Те са участвали и в публикуването на видеоръководства за това как да се използват измамните акаунти в Outlook и са предлагали чат поддръжка на „клиентите“, използващи техните измамни услуги.
„Днешното действие е продължение на стратегията на Microsoft да се прицели в по-широката киберпрестъпна екосистема и да се насочи към инструментите, които киберпрестъпниците използват, за да извършват своите атаки. То се основава на разширяването на нашия правен метод, използван успешно за прекъсване на зловреден софтуер и операции на национални държави“, заяви Хоган-Бърни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.