Microsoft хвърли светлина върху четири различни семейства рансъмуер – KeRanger, FileCoder, MacRansom и EvilQuest – за които е известно, че влияят на системите на Apple macOS.
„Въпреки че тези семейства зловреден софтуер са стари, те са пример за обхвата на възможностите и злонамереното поведение, които са възможни в платформата“, заяви екипът Security Threat Intelligence на технологичния гигант в доклад от четвъртък.
Първоначалният вектор за тези семейства рансъмуер включва това, което производителят на Windows нарича „методи, подпомагани от потребителя“, при които жертвата изтегля и инсталира троянски приложения.
Алтернативно, той може да пристигне и като втори етап като полезен товар, който е пуснат от вече съществуващ зловреден софтуер на заразения хост или като част от атака по веригата за доставки.
Независимо от използвания начин на действие, атаките протичат по сходен начин, като извършителите разчитат на легитимни функции на операционната система и използват уязвимости, за да проникнат в системите и да криптират интересуващите ги файлове.
Това включва използването на помощната програма Unix find, както и библиотечни функции като opendir, readdir и closedir за изброяване на файлове. Друг метод, засегнат от Microsoft, но не възприет от щамовете на ransomware, включва интерфейса NSFileManager Objective-C.
Наблюдава се също така, че KeRanger, MacRansom и EvilQuest използват комбинация от хардуерни и софтуерни проверки, за да определят дали зловредният софтуер се изпълнява във виртуална среда в опит да се противопоставят на опитите за анализ и отстраняване на грешки.
KeRanger използва техника, известна като забавено изпълнение, за да избегне откриване. Той постига това, като при стартирането си „спи“ в продължение на три дни, преди да стартира своите зловредни функции.
Устойчивостта, която е от съществено значение, за да се гарантира, че злонамереният софтуер се изпълнява дори след рестартиране на системата, се установява с помощта на агенти за стартиране и опашки на ядрото, посочват от Microsoft.
Докато FileCoder използва помощната програма ZIP за криптиране на файлове, KeRanger използва AES криптиране в режим на верижно шифриране на блокове (CBC), за да постигне целите си. От друга страна, и MacRansom, и EvilQuest използват алгоритъм за симетрично криптиране.
EvilQuest, който беше разкрит за първи път през юли 2020г., допълнително надхвърля типичния ransomware, като включва и други трояноподобни функции, като например записване на клавиши, компрометиране на Mach-O файлове чрез инжектиране на произволен код и деактивиране на софтуер за сигурност.
Той също така включва възможности за изпълнение на всеки файл директно от паметта, като на практика не оставя следи от полезния товар на диска.
„Рансъмуерът продължава да бъде една от най-разпространените и въздействащи заплахи, засягащи организациите, като нападателите непрекъснато развиват своите техники и разширяват трафика си, за да обхванат по-широка мрежа от потенциални цели“, заявиха от Microsoft.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.