Днес Microsoft официално въвежда поддръжка на клавишите passskeys в Windows 11 като част от голяма актуализация на операционната система за настолни компютри.
Функцията позволява на потребителите да влизат в уебсайтове и приложения, без да е необходимо да въвеждат потребителско име и парола, като вместо това разчитат на ПИН кода на устройството си или на биометрична информация, за да изпълнят стъпката.
Въз основа на стандартите FIDO, Passkeys бяха обявени за първи път през май 2022 г. като заместител на паролите по начин, който е едновременно силен и устойчив на фишинг. Оттогава той е приет от Apple, Google и редица други услуги през последните месеци.
Макар че технологичният гигант добави управлението на passskey в програмата Windows Insider още през юни 2023 г., разработката отбелязва общата наличност на функцията.
„Passkeys са междуплатформеното бъдеще на сигурното управление на влизането в системата“, казва Дейвид Уестън, вицепрезидент на отдела за корпоративна и операционна сигурност. „Паский ключът създава уникално, неразгадаемо криптографско удостоверение, което се съхранява сигурно на вашето устройство.“
Passkeys предлагат редица предимства, тъй като са уникални за всеки уебсайт или приложение и елиминират нуждата от създаване на сложни пароли и трудностите при тяхното запомняне. Освен това те се синхронизират между устройствата в рамките на една и съща операционна система (или екосистема), което улеснява процеса на влизане в системата.
В Windows паролите се създават чрез Windows Hello. Потребителите могат да управляват запазените си пароли, като отидат в Start > Settings (Настройки) > Accounts (Акаунти) > Passkeys (Пароли).
Заедно със съобщението Microsoft заяви, че въвежда Windows Hello for Business и в устройствата с Windows 11, управлявани от предприятията, така че да защити самоличността на потребителите, като даде възможност на ИТ екипите да зададат политика за машините, присъединени към Microsoft Entra ID.
Други две забележителни функции, свързани с предприятията, включват подобрения на вградената защитна стена на Windows и нова опция Custom App Control, за да се гарантира, че само одобрени и надеждни приложения се допускат на устройствата и да се защитят крайните точки от неправомерен код.
„Като контролира стартирането на нежелан или злонамерен код, контролът на приложенията е критична част от цялостната стратегия за сигурност“, каза Уестън. „Контролът на приложенията често се посочва като едно от най-ефективните средства за защита от зловреден софтуер.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.