Според съобщение на Microsoft, компанията създава подсистема, подобна на тази за Linux, която позволява на приложенията на Android да работят на Windows 10.
„Със 70% пазарен дял при мобилните устройства и при софтуерна екосистема с отворено приложение, би било грешка да не вкараме поддръжката на Android директно в Windows 10.“
се казва още в съобщението на Microsoft.
Microsoft осъзнава това и вече е започнала да предлага ограничена поддръжка за стартиране на приложения за Android в Windows 10 с помощта на приложението Your Phone и поддържаните устройства с Android. Стартирането на приложения за Android през вашия телефон обаче се извършва чрез поточно предаване на приложения от телефона, вместо да се стартират директно в Windows 10.
Според Зак Боудън от Windows Central, Microsoft работи върху нова подсистема за Windows 10, която би позволила приложенията за Android да се разпространяват през магазина на Microsoft и да работят във виртуализирана среда.
„Microsoft работи върху софтуерно решение, което би позволило на разработчиците на приложения да внесат своите продукти за Android в Windows 10 с почти нулеви промени в кода, като ги опаковат като MSIX и позволят на дистрибуторите да ги изпращат в Microsoft Store“
съобщава Windows Central.
Тази нова инициатива се нарича „Project Latte“ и подобно на подсистемата на Windows за Linux (WSL) ще създаде виртуализирана Android среда, работеща директно в Windows 10.
Най-голямата пречка ще бъде изискването за графичен потребителски интерфейс на приложения за Android, но с пускането на WSL 2, Microsoft започна работа по проект, наречен „WSL-G“ или „WSL – Графична архитектура“. Този проект използва вграден сървър за показване на Wayland, за да стартира приложения за GUI на Linux директно в потребителския интерфейс на Windows 10.
Пренасянето на WSL, включително компонента WSL-G или нещо подобно, за стартиране на операционната система Android ще позволи на Windows 10 да стартира виртуализирани приложения за Android.
Боудън заявява, че е малко вероятно тази нова подсистема да поддържа Google Play, тъй като Google не позволява тази услуга да бъде инсталирана на чужди устройства с Android или ChromeOS.
Отворената архитектура на приложенията за Android обаче ще позволи на разработчиците да ги пакетират и разпространяват през Microsoft Store. За съжаление, това означава, че Microsoft също ще трябва да отдели екип за преглед на изпратените пакети за злонамерен софтуер, тъй като злонамерените приложения за Android се превърнаха в кошмар за Google.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.