Microsoft съобщи, че заедно с Fortra и Центъра за обмен и анализ на здравна информация (Health-ISAC) ще се справи със злоупотребата с инструмента Cobalt Strike от страна на киберпрестъпници за разпространение на зловреден софтуер, включително ransomware.
За тази цел звеното за цифрови престъпления (DCU) на технологичния гигант разкри, че е осигурило съдебна заповед в САЩ за „премахване на незаконните, наследени копия на Cobalt Strike, за да не могат повече да се използват от киберпрестъпниците“.
Макар че Cobalt Strike, разработен и поддържан от Fortra (бивша HelpSystems), е легитимен инструмент за постексплоатация, използван за симулация на противника, незаконните кракнати версии на софтуера са били използвани като оръжие от хакерите през годините.
По-специално, групи, занимаващи се с рансъмуер, са използвали Cobalt Strike след получаване на първоначален достъп до целевата среда, за да увеличат привилегиите си, да се придвижат странично в мрежата и да разгърнат зловреден софтуер, криптиращ файлове.
„Семействата рансъмуер, свързани с или разгърнати от кракнати копия на Cobalt Strike, са свързани с повече от 68 атаки с рансъмуер, които засягат здравни организации в повече от 19 държави по света“, казва Ейми Хоган-Бърни, генерален мениджър на DCU.
Чрез прекъсване на използването на наследени копия на Cobalt Strike и компрометиран софтуер на Microsoft се цели да се възпрепятстват атаките и да се принудят противниците да преосмислят тактиката си, добави компанията.
От Редмънд отбелязаха още злоупотребата с Cobalt Strike от страна на групировки от национални държави, чиито операции съвпадат с тези на Русия, Китай, Виетнам и Иран, като добавиха, че са открили злонамерена инфраструктура, хостваща Cobalt Strike по целия свят, като се броят Китай, САЩ и Русия.
Правните мерки идват месеци след като Google Cloud идентифицира 34 различни хакнати версии на инструмента Cobalt Strike в реалността в опит да „затрудни злоупотребите на лошите момчета“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.