Microsoft обяви днес в Берлин старта на нова Европейска програма за сигурност, насочена към засилване на киберсигурността за правителствата в Европа. Програмата надгражда вече съществуващата Government Security Program (GSP) и е безплатна за всички страни членки на Европейския съюз, включително държавите кандидатки, членките на Европейската асоциация за свободна търговия (EFTA), както и за Обединеното кралство, Монако и Ватикана.
Microsoft посочва, че атаки, подкрепяни от държави като Русия, Китай, Иран и Северна Корея, са значително ескалирали в Европа. Основните им цели включват:
кражба на идентификационни данни
експлоатиране на уязвимости
проникване в корпоративни и правителствени мрежи
шпионска дейност
Компанията подчертава, че руската и китайската активност са особено интензивни на територията на континента, а хакерите действат с ясен фокус върху дългосрочно проникване и достъп до чувствителна информация.
Централният компонент на новата програма е използването на изкуствен интелект (ИИ) за генериране на действена разузнавателна информация. Това ще даде възможност на участващите държави да:
получават в реално време ИИ-базирани предупреждения
идентифицират и блокират сложни атаки на ранен етап
реагират на кампания с фалшиви изображения (deepfakes) и дезинформация
получават насоки за възстановяване при открити уязвимости
Програмата ще осигурява достъп до информация и от Digital Crimes Unit (DCU) и Threat Analysis Center (TAC) на Microsoft.
Като част от новата инициатива, Microsoft ще засили сътрудничеството с ключови европейски и международни организации:
Europol
CyberPeace Institute
LASR
Западнобалканския център за кибер капацитет
GitHub Secure Open Source Fund
Освен това, компанията ще работи по-близо с интернет доставчици за предоставяне на насоки за възстановяване на ниво крайни потребители, особено в контекста на масови атаки и кампании.
Microsoft даде за пример последната си ключова роля в неутрализирането на зловредния софтуер Lumma, който се използваше масово за кражба на данни в страни като Испания, Франция, Полша, Германия, Италия и Обединеното кралство.
Тази операция подчертава стратегическата цел на Microsoft да действа проактивно в защитата на цифровата инфраструктура на Европа, като част от по-широк ангажимент към суверенната и устойчива дигитална сигурност на континента.
В контекста на нарастващата геополитическа нестабилност и постоянния натиск от страна на държавно спонсорирани киберзаплахи, инициативата на Microsoft за Европейска програма за сигурност е силен ход към укрепване на киберустойчивостта на правителствените системи в Европа. Фокусът върху ИИ, разузнаването и партньорствата с ключови институции показва, че частният сектор играе ключова роля в колективната киберотбрана на континента.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.