Екипът за разузнаване на заплахите на Microsoft твърди, че известен севернокорейски колектив е отговорен за използването на недостатък в Chrome, свързан с дистанционното изпълнение на код, поправен от Google по-рано този месец.
Според нова документация от Редмънд организиран хакерски екип, свързан с правителството на Северна Корея, е бил хванат да използва експлойти от нулев ден срещу недостатък за объркване на типа в двигателя Chromium V8 JavaScript и WebAssembly.
Уязвимостта, проследена като CVE-2024-7971, е била поправена от Google на 21 август и отбелязана като активно експлоатирана. Това е седмият нулев ден в Chrome, използван при атаки досега през тази година.
„Оценяваме с висока степен на увереност, че наблюдаваното експлоатиране на CVE-2024-7971 може да бъде приписано на севернокорейски киберпрестъпен колектив, насочен към сектора на криптовалутите с цел финансова печалба“, заяви Microsoft в нова публикация с подробности за наблюдаваните атаки.
Microsoft приписва атаките на извършител, наречен общо „Citrine Sleet“, който е бил залавян в миналото
Насочва се към финансови институции, особено към организации и физически лица, които управляват криптовалута.
Citrine Sleet е проследяван от други компании за сигурност като AppleJeus, Labyrinth Chollima, UNC4736 и Hidden Cobra и е приписван на Bureau 121 на Генералното разузнавателно бюро на Северна Корея.
При атаките, забелязани за пръв път на 19 август, севернокорейските хакери насочват жертвите към заложен в капана домейн, в който се предлагат експлойти за отдалечено изпълнение на код в браузъра. След като са попаднали на заразената машина, от Microsoft са забелязали, че нападателите са разгърнали руткита FudModule, които преди това са били използвани от друг севернокорейски APT колектив.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.