Microsoft въвежда функцията „sudo“ за Linux в Windows Server 2025, предлагайки на администраторите нов начин за повишаване на привилегиите за конзолни приложения.
Суперпотребител до, или sudo, е конзолна програма на Linux, която позволява на потребители с ниски права да изпълняват команди с повишени привилегии, обикновено като root.
Тази команда предлага повишена сигурност в Linux, тъй като сървърите могат да се използват нормално под акаунти с ниски привилегии, като същевременно позволява на потребителите да повишават привилегиите си при необходимост, когато изпълняват определени команди.
Миналата седмица Microsoft пусна първата предварителна версия на Windows Server 2025 Insider preview build. Скоро след това обаче в мрежата изтече по-нова версия.
Както бе съобщено първо от Windows Latest, изтеклата версия съдържа някои нови функции в процес на разработка, включително нови настройки за командата „sudo“ на Windows.
Нови sudo настройки в предварителната версия на Windows Server 2025
Източник: WindowsLatest
Тези настройки са достъпни само след активиране на режима за разработчици, а командата sudo в момента все още не работи от командния ред, което показва, че е в началото на разработката.
Въпреки това настройките на sudo дават някои насоки за това как ще работи командата, с възможност за стартиране на sudo приложенията „В нов прозорец“, „С изключен вход“ и „Inline“.
Windows вече предлага възможност за автоматично повишаване на правата на програмите с помощта на UAC подкани, което кара програмите да се изпълняват с повишени права в собствен прозорец.
Някои административни инструменти обаче, като bcdedit и reagentc, изискват да сте администратор, за да изпълнявате тези команди.
В тези случаи командата sudo ще позволи на програмите да се стартират въз основа на настройките на Windows, например в нов прозорец, inline в текущия прозорец или евентуално в неинтерактивен шел, като се използва настройката за забранен вход.
Важно е да се отбележи, че Microsoft обикновено тества нови функции в предварителни компилации, които не влизат в производствените компилации.
Въпреки това ще бъде интересно да се види как Microsoft ще интегрира тази функция в Windows и ще бъде нещо, което трябва да се следи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.