Цели пет средни по сериозност грешки в сигурността в драйвера на графичния процесор Mali на Arm продължава да не е отстранен в устройствата с Android в продължение на месеци, въпреки че производителят на чипове публикува поправките.
Google Project Zero, който откри и докладва за бъговете, заяви, че Arm е отстранил недостатъците през юли и август 2022г.
„Тези поправки все още не са стигнали надолу по веригата до засегнатите устройства с Android (включително Pixel, Samsung, Xiaomi, Oppo и други)“, заяви в доклад изследователят от Project Zero Иън Беър. „Устройствата с графичен процесор Mali в момента са уязвими.“
Уязвимостите, проследявани колективно под идентификатори CVE-2022-33917 (CVSS оценка: 5,5) и CVE-2022-36449 (CVSS оценка: 6,5), се отнасят до случай на неправилна обработка на паметта, като по този начин позволяват на непривилегирован потребител да получи достъп до освободената памет.
Вторият недостатък, CVE-2022-36449, може да бъде допълнително използван за писане извън границите на буфера и разкриване на подробности за съпоставянето на паметта, според издадена от Arm консултация. Списъкът на засегнатите драйвери е представен по-долу –
CVE-2022-33917
Успешното използване на недостатъците може да позволи на нападател с права за изпълнение на нативен код в контекста на приложение да поеме контрола над системата и да заобиколи модела за разрешения на Android, за да получи широк достъп до потребителски данни.
CVE-2022-36449
Констатациите още веднъж подчертават как пропуските в актуализациите могат да направят милиони устройства уязвими едновременно и да ги изложат на риск от засилена експлоатация от страна на хакери.
„Точно както на потребителите се препоръчва да закърпват колкото се може по-бързо, след като е налично издание, съдържащо актуализации за сигурност, същото се отнася и за доставчиците и компаниите“, казва Беер.
„Компаниите трябва да останат бдителни, да следят отблизо източниците нагоре по веригата и да направят всичко възможно да предоставят пълни пачове на потребителите възможно най-скоро.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.