Смята се, че повече от 600 000 рутера за малки и домашни офиси (SOHO) са били блокирани и изключени от мрежата след разрушителна кибератака, организирана от неидентифицирани хакери, която е нарушила достъпа на потребителите до интернет.
Мистериозното събитие, което се е случило между 25 и 27 октомври 2023 г. и е засегнало един-единствен доставчик на интернет услуги (ISP) в САЩ, е с кодово име Pumpkin Eclipse (Тиквено затъмнение), дадено от екипа на Lumen Technologies Black Lotus Labs. То е засегнало конкретно три модела маршрутизатори, издадени от интернет доставчика: ActionTec T3200, ActionTec T3260 и Sagemcom.
„Инцидентът се случи в продължение на 72 часа между 25 и 27 октомври, направи заразените устройства трайно нефункционални и наложи хардуерна подмяна“, се казва в техническия доклад на компанията.
Прекъсването на електрозахранването е значимо, не на последно място защото е довело до внезапното премахване на 49% от всички модеми от автономния системен номер (ASN) на засегнатия доставчик на интернет услуги през посочения период от време.
Въпреки че името на доставчика на интернет услуги не беше разкрито, доказателствата сочат, че това е Windstream, който претърпя прекъсване по същото време, което накара потребителите да съобщят за „постоянна червена светлина“, показвана от засегнатите модеми.
Сега, месеци по-късно, анализът на Lumen разкрива, че за саботажа е отговорен троянски кон за отдалечен достъп (RAT), наречен Chalubo – скрит зловреден софтуер, документиран за първи път от Sophos през октомври 2018 г., като противникът е избрал него вероятно в опит да усложни усилията за приписване, вместо да използва персонализиран набор от инструменти.
„Chalubo има полезен товар, предназначен за всички основни SOHO/IoT ядра, предварително изградена функционалност за извършване на DDoS атаки и може да изпълни всеки Lua скрипт, изпратен до бота“, заявиха от компанията. „Подозираме, че функционалността Lua вероятно е била използвана от злонамерения извършител, за да изтегли разрушителния полезен товар.“
При това точният първоначален метод за достъп, използван за пробив в рутерите, засега не е ясен, макар че се предполага, че може да е включвал злоупотреба със слаби идентификационни данни или използване на открит административен интерфейс.
След като получи успешна опора, веригата за заразяване продължава да пуска шел скриптове, които проправят пътя за зареждащ модул, в крайна сметка предназначен за извличане и стартиране на Chalubo от външен сървър. Деструктивният модул на Lua скрипта, който се извлича от троянеца, е неизвестен.
Забележителен аспект на кампанията е насочването ѝ към един ASN, за разлика от други, които обикновено са насочени към конкретен модел рутер или обща уязвимост, което повишава вероятността тя да е била умишлено насочена, въпреки че мотивите зад нея все още не са определени.
„Събитието беше безпрецедентно поради броя на засегнатите устройства – никоя атака, за която си спомняме, не е изисквала подмяната на над 600 000 устройства“, заявиха от Lumen. „Освен това подобен тип атака се е случвала само веднъж досега, като AcidRain е използван като предшественик на активна военна инвазия.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.