Напредъкът в невротехнологиите създава нови решения за увреждане на зрението
Екип от изследователи е създал имплант за зрение с миниатюрни електроди с размерите на неврон, за да помогне на слепите хора да прогледнат отново.
Разработването на импланти за зрение се появява за първи път през 90-те години на миналия век. Технологията е насочена към пациенти, които страдат от увреждане на окото, но чиято зрителна кора – зрителният център на мозъка – е активна и може да приема сигнали.
Но въпреки потенциала на решението, съществуващите методи са ограничени от големия размер на електродите и корозията на метала. Изследователският екип твърди, че е преодолял и двете предизвикателства.
Зрителните импланти съдържат електроди, които изпращат сигнали до мозъка, за да предадат визуална информация – подобно на пикселите, които създават изображение.
Чрез разработването на микроскопични електроди екипът е успял да побере по-голям брой от тях в един имплант. Това, от своя страна, позволява по-силна мозъчна стимулация и създава по-детайлно изображение за пациента.
Нивото на детайлност играе решаваща роля тук. Това е така, защото образът, създаден с мозъчни сигнали, не е толкова ясен, колкото би го видял човек с пълноценно зрение.
В импланта се използва и специална смес от материали, за да се предотврати корозията. Това включва проводящ полимер, който преобразува електрическите сигнали, като същевременно действа като защитно покритие, което покрива метала.
Според изследователите тази комбинация от материали осигурява както дълготрайност, така и функционалност.
„Сега знаем, че е възможно да се направят електроди с размер колкото един неврон (нервна клетка) и да се запази ефективната работа на този електрод в мозъка за много дълъг период от време“, казва Мария Асплунд, ръководител на проекта и съавтор на изследването.
„Следващата стъпка ще бъде създаването на имплант, който може да има връзки за хиляди електроди“, каза тя.
Предклиничните резултати са обещаващи. Първоначалните тестове при мишки показват, че имплантът може ефективно да стимулира зрителното възприятие, като използва само малко количество електроенергия.
Напредъкът в невротехнологиите става все по-широко разпространен както в терапевтичен, така и в медицински контекст.
Ползите от технологиите, които варират от мозъчни изображения и мозъчна стимулация до устройства за наблюдение, са насочени към досега нелечими или трудни за лечение състояния, включително Алцхаймер и увреждане на слуха.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.