Според ново проучване мрежовите специалисти губят почти половината от седмицата си за ръчни задачи, които могат да бъдат автоматизирани.
Skybox Security публикува доклад, основан на проучване на Censuswide, в което са участвали мениджъри на мрежови операции, архитекти по сигурността и ръководители на инфраструктури.
Резултатите показват, че ръчните задачи продължават да затрудняват мрежовите оператори, въпреки че могат да бъдат автоматизирани, което им пречи да се заемат с по-належаща работа.
Почти половината (40 %) от анкетираните твърдят, че половината от работната им седмица е заета с управление на защитни стени и осигуряване на мрежата.
Мрежовите екипи твърдят, че всеки месец отделят допълнително 10 % от времето си за отстраняване на грешки в конфигурацията.
Според Skybox проблемът е още по-сериозен в по-големите организации с брой служители над 10 000, като той достига 12 % от времето им месечно, отделено за отстраняване на грешки в конфигурациите.
Това тежко натоварване не само влияе на ефективността, но и води до редица други негативни резултати, като например по-голямо текучество сред мрежовите специалисти, уморени от силно ръчните и неизпълними задачи, които доминират в работното им натоварване.
Освен това 90 % от мрежовите мениджъри съобщават, че имат сериозни опасения, свързани с провалянето на вътрешни и външни одити за съответствие в резултат на предотвратими неправилни конфигурации.
Според Skybox тези опасения изглеждат основателни, тъй като 69 % от анкетираните посочват, че са имали два или повече проблема със съответствието, установени по време на външни одити.
За разлика от тях, само 4% от екипите по мрежи и сигурност съобщават, че са имали нулеви пропуски, установени при одитите.
В допълнение към риска от налагане на санкции, работниците заявиха, че се притесняват от потенциалните атаки, на които тези неправилни конфигурации излагат организацията им.
Половината от анкетираните са заявили, че се опасяват, че неправилните конфигурации на мрежата могат да въведат уязвимости, от които заплахите да се възползват, а други 44 % са заявили, че се страхуват, че престоят на мрежата, причинен от неправилните конфигурации, може да доведе до значителни финансови загуби.
В последния си доклад Hype Cycle for I&O Automation Gartner заяви, че очаква автоматизацията на мрежите да навлезе сред предприятията през следващите две години, но в момента процентът на приемане остава сравнително нисък.
В средата на 2023 г. Gartner установи, че по-малко от 10% от предприятията са автоматизирали повече от половината от мрежовите си дейности.
Консултантската компания заяви, че очаква тази цифра да се утрои през следващите две години, като прогнозира, че до 2026 г. 30% от предприятията ще автоматизират над 50% от мрежовите си задачи.
Крис Сондерсън, старши директор-анализатор в Gartner, заяви, че апетитът на технологичните лидери към решения за автоматизация нараства, тъй като те се борят с бързо разширяващите се работни процеси.
„Лидерите в областта на инфраструктурата и операциите (I&O) все по-често търсят анализи, базирани на изкуствен интелект, и разширено вземане на решения, включително интелигентна автоматизация (IA), за да подобрят оперативната устойчивост и отзивчивост, да се справят със сложността и да обработват все по-големи количества данни чрез автоматизация.“
Проучване, проведено от фирмата за ИТ проучвания EMAfound, показва, че процентът на успеваемост на проектите за автоматизация на мрежи все още е много нисък.
Само 18% от анкетираните са заявили, че инициативата им за мрежова автоматизация е била напълно успешна. Основните бизнес предизвикателства, идентифицирани в доклада, включват:
Мрежовите специалисти посочват и технически проблеми, като например проблеми с интеграцията (25%), сложност на мрежата (25%), пречки пред наследената инфраструктура (24%), като основни предизвикателства, с които се сблъскват, когато се опитват да автоматизират мрежовите дейности.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.