Открита е кампания за кибератака, която компрометира изложени на риск бази данни на Microsoft SQL Server (MSSQL) и използва атаки с груба сила, за да достави рансъмуер и полезен товар на Cobalt Strike.
Според разследване на Securonix типичната последователност на атаката, наблюдавана при тази кампания, започва с грубо насилване на достъпа до изложените бази данни MSSQL. След първоначалното проникване нападателите разширяват позициите си в целевата система и използват MSSQL като плацдарм за пускане на няколко различни полезни товара, включително троянски коне за отдалечен достъп (RAT) и нов вариант на Mimic ransomware, наречен „FreeWorld“, наречен така заради включването на думата „FreeWorld“ в имената на двоичните файлове, файла с инструкции за откуп, наречен FreeWorld-Contact.txt, и разширението на ransomware, което е „.FreeWorldEncryption“.
Нападателите също така създават отдалечен SMB дял, за да монтират директория, в която се намират техните инструменти, включващи агент за управление и контрол Cobalt Strike (srv.exe) и AnyDesk; те разполагат и със скенер на мрежови портове и Mimikatz, за да изхвърлят данни и да се движат странично в мрежата. И накрая, участниците в заплахата извършват и промени в конфигурацията – от създаване и модифициране на потребители до промени в регистрите, за да влошат защитата.
Securonix нарича кампанията „DB#JAMMER“ и изследователският екип заяви, че тя показва „високо ниво на сложност“ по отношение на използването от страна на нападателя на инструментална инфраструктура и полезен товар, както и на бързото ѝ изпълнение.
„Някои от тези инструменти включват софтуер за преброяване, полезен товар на RAT, софтуер за експлоатация и кражба на пълномощия и накрая полезен товар на ransomware“, отбелязват изследователите от Securonix в доклада.
„Това не е нещо, което сме виждали често, и това, което наистина отличава тази последователност от атаки, са обширните инструменти и инфраструктура, използвани заплахата“, казва Олег Колесников, вицепрезидент на отдела за изследване на заплахите и киберсигурността в Securonix.
Колесников посочва, че кампанията все още е в ход, но по негова преценка на сегашния етап тя е сравнително целенасочена.
„Текущата ни оценка на този етап е, че нивото на риска е средно до високо, защото има някои признаци, че векторите за проникване, използвани от нападателите, не са ограничени до MSSQL“, добавя той.
Откриването на тази последна заплаха идва в момент, когато ransomware е на път да стане жертва на повече организации през 2023 г., като нападателите бързо ескалират атаките, за да нанесат широкомащабни щети, преди защитниците дори да успеят да открият инфекцията.
Колесников съветва предприятията да намалят повърхността си на атака, свързана с услугите на MSSQL, като ограничат излагането им на интернет и, ако е възможно – пострадалите сървъри за бази данни на MSSQL са имали външни връзки и слаби идентификационни данни за акаунти, предупреждават изследователите – и са популярни повторни цели. В един от случаите, наблюдавани от изследователите на AhnLab, идентификационните данни за нарушен MSSQL сървър са били компрометирани от няколко банди, оставяйки следи от различни щамове на ransomware, Remcos RAT и coinminers.
„Освен това екипите по сигурността трябва да разберат и да приложат защити, свързани с хода на атаката и поведението, използвано от злонамерените извършители“, казва той, включително ограничаване на използването на xp_cmdshell като част от стандартната им оперативна процедура. Докладът също така препоръчва на организациите да наблюдават често срещаните директории за съхранение на зловреден софтуер, по-специално „C:\Windows\Temp“, и да внедряват допълнително регистриране на ниво процес, като например Sysmon и PowerShell за допълнително покритие на откриването на логове.
Злонамерената дейност, насочена към уязвими SQL сървъри, е нараснала със 174% в сравнение с 2022 г., открива доклад от юли на Palo Alto – Unit 42.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.