Федералното бюро за разследване (ФБР) издаде тревожно предупреждение относно мащабна киберзаплаха – злонамерената кампания BADBOX 2.0, която вече е компрометирала над 1 милион устройства, свързани с домашни интернет мрежи по целия свят. Заразените устройства се използват за изграждане на огромна ботмрежа и функционират като резидентни проксита, прикривайки престъпна дейност в мрежата.
BADBOX 2.0 е нова версия на известния BADBOX малуер, открит за пръв път през 2023 г. Новата му версия е значително усъвършенствана и масово се открива в смарт телевизори, ТВ боксове, проектори, таблети и други IoT (Интернет на нещата) устройства, базирани на Android и произведени в континентален Китай.
Заразените устройства или се доставят с предварително инсталиран малуер, или се компрометират след покупката чрез злонамерени фърмуер ъпдейти или при инсталиране на приложения от неофициални магазини, включително и Google Play.
След заразяване, устройствата се свързват с команден и контролен сървър (C2), откъдето получават инструкции. Основните злоупотреби включват:
Прокси услуги – трафик от престъпници се препраща през IP адресите на заразените потребители.
Ad fraud – зареждане и кликване на реклами на заден план, с цел измама и печалба.
Credential stuffing атаки – използване на IP адреси на жертвите за масови опити за достъп до чужди акаунти със откраднати данни.
Според доклада на HUMAN Satori, най-засегнатите държави са:
Бразилия – 37,6%
САЩ – 18,2%
Мексико – 6,3%
Аржентина – 5,3%
Общо са открити инфекции в 222 държави и територии.
През 2024 г. германската кибер агенция временно блокира комуникацията на BADBOX с C2 сървърите чрез т.нар. „sinkholing“, но седмица по-късно изследователите откриват, че над 192 000 устройства са отново заразени – този път включително по-познати марки като Yandex и Hisense.
През 2025 г. HUMAN, съвместно с Google, Trend Micro и други партньори, извърши нова операция по прекъсване на над 500 000 устройства, но разпространението продължава. Причината – потребителите несъзнателно купуват евтини и несертифицирани устройства, които вече са компрометирани.
Признаци за инфекция включват:
Подозрителни магазини за приложения на устройството
Деактивиран Google Play Protect
Рекламирани като „отключени“ ТВ боксове или такива с безплатен достъп до съдържание
Неизвестни или евтини марки
Сред идентифицираните модели са:
X96Q
, T95
, KM9PRO
, MX10PRO
, Smart TV
, iSinbox
, Xtv77
, AV-M9
, MBOX
, TXCZ
, и десетки други.
За да се предпазят потребителите, ФБР препоръчва:
Редовен преглед на свързаните IoT устройства в домашната мрежа
Да не се изтеглят приложения от неофициални магазини
Да се следи входящият и изходящият интернет трафик
Да се поддържат всички устройства актуализирани
При съмнение – устройството да се изолира от мрежата и да се ограничи достъпът му до интернет
BADBOX 2.0 е поредното доказателство, че евтините технологии крият скъпи рискове. Макар да изглеждат като изгодни оферти, такива устройства често идват със скрити „функции“, които превръщат домовете ни в неволни участници в киберпрестъпността. Повишената информираност и отговорното потребление са ключови за опазване на дигиталната ни сигурност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.