Според констатации на Fortinet FortiGuard Labs в хранилището за пакети npm са открити близо три дузини фалшиви пакети, които са предназначени за извличане на чувствителни данни от системите на разработчиците.
Един набор от пакети – с имена @expue/webpack, @expue/core, @expue/vue3-renderer, @fixedwidthtable/fixedwidthtable и @virtualsearchtable/virtualsearchtable – крие замаскиран JavaScript файл, който е способен да събира ценни тайни.
Това включва конфигурации на Kubernetes, SSH ключове и системни метаданни като потребителско име, IP адрес и име на хост.
Фирмата за киберсигурност заяви, че е открила и друга колекция от четири модула, т.е. binarium-crm, career-service-client-0.1.6, hh-dep-monitoring и orbitplate, която води до неоторизирано извличане на изходния код и конфигурационните файлове.
„Целевите файлове и директории може да съдържат изключително ценна интелектуална собственост и чувствителна информация, като например различни удостоверения за приложения и услуги“, казват изследователите по сигурността Джин Лий и Джена Уанг. „След това той архивира тези файлове и директории и качва получените архиви на FTP сървър.“
Установено е също, че някои от наблюдаваните пакети използват Webhook на Discord, за да екфилтрират чувствителни данни, докато няколко други са разработени така, че автоматично да изтеглят и изпълняват потенциално злонамерен изпълним файл от URL адрес.
В новаторски обрат един нелоялен пакет на име @cima/prism-utils разчита на инсталационен скрипт, който деактивира валидирането на TLS сертификати (NODE_TLS_REJECT_UNAUTHORIZED=0), което потенциално прави връзките уязвими за атаки adversary-in-the-middle (AitM).
Компанията за киберсигурност заяви, че е категоризирала идентифицираните модули в девет различни групи въз основа на сходства в кода и функциите, като повечето от тях използват инсталационни скриптове, които се изпълняват преди или след инсталирането, за да извършат събирането на данни.
„Крайните потребители трябва да следят за пакети, в които се използват подозрителни скриптове за инсталиране, и да проявяват предпазливост“, заявиха изследователите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.