Установено е, че хиляди рекламни приложения за Android се маскират като кракове или модифицирани версии на популярни приложения, за да показват нежелани реклами на потребителите в рамките на кампания, която продължава от октомври 2022 г.
„Кампанията е предназначена за агресивно прокарване на рекламен софтуер на устройства с Android с цел увеличаване на приходите“, заяви Bitdefender в технически доклад, споделен с The Hacker News. „Участващите в нея заплахи обаче могат лесно да сменят тактиката, за да пренасочат потребителите към други видове зловреден софтуер, като например банкови троянци за кражба на идентификационни данни и финансова информация или рансъмуер.“
Румънската компания за киберсигурност съобщи, че е открила 60 000 уникални приложения, носещи рекламния софтуер, като по-голямата част от откритията се намират в САЩ, Южна Корея, Бразилия, Германия, Великобритания, Франция, Казахстан, Румъния и Италия.
Струва си да се отбележи, че нито едно от приложенията не се разпространява чрез официалния магазин Google Play. Вместо това потребителите, които търсят в търсачката приложения като Netflix, PDF браузъри, софтуер за сигурност и кракнати версии на YouTube, са пренасочвани към рекламна страница, на която се намира зловредният софтуер.
След като бъдат инсталирани, приложенията нямат икони или имена, за да не бъдат открити. Нещо повече, на потребителите, които стартират дадено приложение за първи път след инсталирането му, се показва съобщението „Приложението не е налично във вашия регион, от който се обслужва приложението. Натиснете OK, за да деинсталирате“, като същевременно скрито активира злонамерената дейност във фонов режим.
Начинът на действие е друга забележима област, в която поведението на рекламния софтуер остава спящо през първите няколко дни, след което се събужда, когато жертвата отключи телефона, за да се сервира реклама на цял екран с помощта на Android WebView.
Констатациите идват в момент, когато фирмата за киберсигурност CloudSEK разкри, че е идентифицирала измамния SpinOK SDK – който беше разкрит от Doctor Web миналия месец – в 193 приложения в Google Play Store, които са били изтеглени 30 милиона пъти.
На пръв поглед модулът SpinOk е предназначен да поддържа интереса на потребителите към приложенията с помощта на миниигри и задачи за спечелване на предполагаеми награди. Но по-навътре в себе си троянецът крие функционалности за кражба на файлове и подмяна на съдържанието на клипборда.
Във връзка с това екипът за изследване на заплахи на SonicWall Capture Labs разкри и друг щам на зловреден софтуер за Android, който се представя за легитимни приложения, за да събира широк спектър от информация от компрометирани телефони, като злоупотребява с услугите за достъпност на операционната система.
„Тези функции позволяват на нападателя да получи достъп и да открадне ценна информация от устройството на жертвата, което може да доведе до различни видове измами, включително финансови измами и кражба на самоличност“, заявиха от SonicWall.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.