Търсене
Close this search box.

В списъка на суперкомпютрите Top500 има ново име. El Capitan, разположен в Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“ (LLNL) в Калифорния, най-накрая беше пуснат в експлоатация и веднага стана най-бързият суперкомпютър в света с резултат от 1,742 екзафлопа (High-Performance Linpack – HPL).

El Capitan, който разполага с технологии от HPE и AMD, включително мрежата Cray Slingshot 11 за пренос на данни и APU AMD Instinct MI300A, е малко по-различен от много от другите суперкомпютри в списъка Top500. Докато много от тях се използват за приложения като изследване на климата, биомедицинско инженерство или материалознание, El Capitan ще се използва за наука за ядрените оръжия.

Ядрени изпитания без последствия

Въпреки че El Capitan се помещава в LLNL, той е ресурс, който се споделя от трите части на Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ (NNSA), която включва националните лаборатории Sandia и Los Alamos, както и LLNL.

Почти 80 години след ядрения опит „Тринити“ в Лос Аламос, при който е взривена първата ядрена бомба, включването на El Capitan в експлоатация означава, че – поне на теория – няма да са необходими по-нататъшни физически ядрени опити.

Според Джил Хруби, заместник-министър на енергетиката (DOE) по въпросите на ядрената сигурност и администратор на NNSA: „Въвеждането на El Capitan продължава напредъка на възможностите, необходими за поддържане на запасите ни, без да се връщаме към взривни ядрени опити. Тези изчислителни възможности … са в основата на научно обоснованото управление на запасите.“

Според LLNL El Capitan е кулминацията на десетилетия работа, за да се даде възможност за моделиране на работата и безопасността на оръжията във виртуална среда. Това включва и десет години, прекарани в разработване на код, оптимизиран за работа в екзамащабна инфраструктура, още преди да съществува такава.

Въпреки че ядрените изпитания и управлението на запасите може да са основната цел на El Capitan, не всичко е виртуални облаци от гъби. Според LLNL: „Той ще се използва и за моделиране на съвременни физични експерименти с висока енергийна плътност, като например термоядрен синтез с инерционно задържане … и подробно разбиране на поведението на материалите при екстремни условия.“

Това ще бъде постигнато с помощта на инструменти като създаването на цифрови близнаци и асистенти с изкуствен интелект, обучени на класифицирани данни.

Готино бягане

El Capitan не само зае първото място в Top500 в момента, в който беше включен, но и влезе в списъка Green500 на енергийно ефективните суперкомпютри, макар и на 18-то място.

Top500 описва това постижение като „доста впечатляващо“ с оглед на най-високия му резултат по бенчмарка HPL от 1,742 EFlop/sec.

Това е възможно до голяма степен благодарение на енергийната ефективност на използваната инфраструктура на HPE. Компанията си спечели име в областта на директното течно охлаждане без вентилатори – един от най-ефективните начини за отвеждане на топлината от центъра за данни – със своите системи Cray Supercomputing EX.

El Capitan работи на една от тези системи с директно течно охлаждане – HPE Cray EX255a. Тя разполага и с 11 039 616 ядра, базирани на процесори AMD EPYC от 4-то поколение с 24 ядра, ускорители AMD Instinct MI300A – които също са с висока енергийна ефективност – и използва мрежата Cray Slingshot 11 за трансфер на данни.

Това е третият екзаскейл компютър, който HPE внедрява в партньорство с Министерството на енергетиката, като другите два са Frontier и Aurora, и вторият, който създава в партньорство с AMD.

Източник: itpro.co.uk

Подобни публикации

13 декември 2024

Silent Push набра 10 млн. долара за платформа з...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent Push е депозирала 10 млн. ...
13 декември 2024

Фишинг - тихият предвестник на пробивите

Фишингът е една от най-разпространените тактики, техники и процедур...
13 декември 2024

Фалшиви ИТ работници превеждат милиони на Север...

В четвъртък Министерството на правосъдието на САЩ обяви обвиненията...
12 декември 2024

Изследователи разбиват Microsoft Azure MFA за е...

Изследователи разбиха метод за многофакторно удостоверяване (MFA) в...
12 декември 2024

Apple пусна големи актуализации на сигурността ...

В Купертино денят на кръпките е сряда тихоокеанско време. Екипът за...
12 декември 2024

27 услуги за DDoS атаки са свалени от Европол

Международна операция на правоприлагащите органи, насочена срещу ра...
Бъдете социални
Още по темата
12/12/2024

Пионерът в симетричната кри...

Бъдещето, в което се използват квантови...
08/12/2024

„Стачка“ на роботи поражда ...

Тест в Шанхай разкрива способността на...
02/12/2024

Микролайнерът на този старт...

Годината беше трудна за стартиращите компании...
Последно добавени
13/12/2024

Silent Push набра 10 млн. д...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent...
13/12/2024

Фишинг - тихият предвестник...

Фишингът е една от най-разпространените тактики,...
13/12/2024

Фалшиви ИТ работници превеж...

В четвъртък Министерството на правосъдието на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!