Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата на САЩ (CISA) публикува списък с най-откриваните щамове зловреден софтуер миналата година в съвместен съвет с Австралийския център за киберсигурност (ACSC).
„Повечето от водещите щамове на зловреден софтуер се използват повече от пет години, като съответните им кодови бази се развиват в множество варианти“, съобщиха агенциите за киберсигурност.
„Най-плодотворните потребители на злонамерен софтуер от най-добре разработените щамове са киберпрестъпниците, които използват малуер, за да доставят рансъмуер или да улеснят кражбата на лична и финансова информация.“
Най-популярните видове зловреден софтуер, наблюдавани през 2021г., включват Agent Tesla, AZORult, Formbook, Ursnif, LokiBot, MOUSEISLAND, NanoCore, Qakbot, Remcos, TrickBot и GootLoader.
От тях Agent Tesla, AZORult, Formbook, LokiBot, NanoCore, Remcos и TrickBot са използвани в атаки поне през последните пет години, докато Qakbot и Ursnif се използват повече от десетилетие.
Дълголетието на тези семейства зловреден софтуер се дължи на непрекъснатите усилия на техните разработчици да ги надграждат чрез добавяне на нови възможности и начини за избягване на откриването им.
„Разработчиците на тези най-добри щамове малуер за 2021г. продължават да поддържат, подобряват и разпространяват своя зловреден софтуер в продължение на няколко години. Разработчиците на зловреден софтуер се възползват от доходоносни кибер операции с нисък риск от негативни последици“, добавят агенциите.
„Много разработчици на зловреден софтуер често работят от места с малко законови забрани срещу разработването и внедряването на малуер.“
Съвместната консултация на двете агенции включвасигнатури на Snort за всички видове зловреден софтуер за откриване на полезни товари чрез наблюдение на мрежовия трафик и списък с мерки за смекчаване.
CISA и ACSC насърчават администраторите и екипите по сигурността да прилагат следните мерки за защита срещу атаки на зловреден софтуер:
През април органите за киберсигурност по целия свят, в партньорство с NSA и ФБР, също публикуваха списък с 15-те най-големи уязвимости, използвани рутинно при атаки през 2021г.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.