Според ново проучване наследените технологии спъват повече от осем от десет организации в световен мащаб, като предприятията се притесняват, че целите им за дигитална трансформация са възпрепятствани от неподходящи или остарели технологии.
Според първия доклад на NTT Data за управление на жизнения цикъл 94% от ръководителите на компаниите смятат, че наследената инфраструктура оказва голямо влияние върху гъвкавостта на бизнеса.
Докладът обвинява бързата модернизация, разпространението на моделите за потребление на технологии и все по-сложната и фрагментирана екосистема на доставчиците.
Според NTT тези фактори затрудняват много организации да поддържат технологичната си инфраструктура достатъчно ефективно, за да насърчават бизнес гъвкавостта и иновациите.
В същото време повече от две трети от активния в момента хардуер с планиран последен ден на поддръжка няма да се поддържа до 2027 г.
Според доклада само половината от предприятията са съгласували напълно технологичния си подход с нуждите на бизнес стратегията си, а седем от десет организации твърдят, че мрежовите им активи са предимно остарели.
По подобен начин в проучването се отбелязва, че несъобразените модели на жизнения цикъл могат да доведат до неподходящи нива на покритие, трудоемки подновявания, удължено време за разрешаване на инциденти, пробиви в сигурността и дори скъпоструващи нарушения на лицензите и проблеми със съответствието.
„Жизнените цикли на инфраструктурата са критична част от процеса на управление на ИТ. Те представляват възможност и предизвикателство за ръководството, тъй като ефективните жизнени цикли могат да доведат до огромни ползи за бизнеса – от повишена ефективност до насърчаване на по-големи иновации“, казва Гари Мидълтън, вицепрезидент на Networking GTM в NTT Data.
„Въпреки това неефективното управление на жизнения цикъл може да доведе след себе си и значителен оперативен блокаж, като създава множество рискове за сигурността и непрекъснатостта на бизнеса. Чрез Доклада за управление на жизнения цикъл нашата цел е да помогнем на организациите да подобрят процесите си за управление на жизнения цикъл на инфраструктурата и да разкрият огромните ползи от това.“
В Обединеното кралство почти три четвърти от активния в момента хардуер няма да се поддържа повече до 2027 г., а само 45% от британските предприятия са съгласували напълно технологичния си подход с бизнес стратегията си. Две трети от организациите в Обединеното кралство твърдят, че мрежовите им активи са предимно остарели.
И макар че три четвърти от ръководителите на висшия мениджмънт отбелязват, че устойчивостта е основен фактор в процеса на закупуване на ИТ, само 38% от организациите са успели да внедрят изцяло стратегия за устойчивост в цялата организация.
Компанията посъветва организациите да разработят цялостен поглед върху технологичните активи, който да намали риска, да улесни управлението на активите и да доведе до оптимизиране на разходите.
Те трябва също така да въведат управление на обществените поръчки при управлението на жизнения цикъл, стандартизиране на практиките за възлагане на обществени поръчки, както и свеждане до минимум на несъвместимостта на хардуера и софтуера и рационализиране на средата с множество доставчици.
„Управлението на жизнения цикъл на хардуера и софтуера осигурява надеждност, производителност и сигурност на инфраструктурата на организациите, съобразена с техните бизнес цели и процеси. Те получават видимост и контрол върху инфраструктурните си активи и могат по-лесно да интегрират и хармонизират хардуерните и софтуерните си активи в своите мултивендорни технологични активи“, се казва в доклада.
„Ефективното управление на жизнения цикъл също така намалява общата цена на притежание на организацията, като се избягват ненужните разходи за остарял или недостатъчно използван хардуер и софтуер. То намалява разходите за поддръжка и сервиз и им помага да договарят разумни лицензионни сделки.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.