Националният център за киберсигурност (NCSC) на Обединеното кралство – правителствената агенция, която ръководи мисията за киберсигурност на страната – вече сканира за уязвимости всички изложени на интернет устройства, хоствани в Обединеното кралство.
Целта е да се оцени уязвимостта на Обединеното кралство от кибератаки и да се помогне на собствениците на свързани с интернет системи да разберат своята позиция по отношение на сигурността.
„Тези дейности обхващат всяка система с достъп до интернет, която е хоствана в Обединеното кралство, и уязвимости, които са често срещани или особено важни поради голямото им въздействие“, заявиха от агенцията.
„NCSC използва събраните данни, за да създаде общ преглед на излагането на Обединеното кралство на уязвимости след тяхното разкриване и да проследи отстраняването им във времето.“
Сканирането на NCSC се извършва с помощта на инструменти, хоствани в специална облачна среда от scanner.scanning.service.ncsc.gov.uk и два IP адреса (18.171.7.246 и 35.177.10.231).
Агенцията твърди, че всички сонди за уязвимост се тестват в собствената им среда, за да се открият евентуални проблеми, преди да се сканира интернет в Обединеното кралство.
„Ние не се опитваме да открием уязвимости в Обединеното кралство с някаква друга, нечиста цел“, обясни техническият директор на NCSC Иън Леви.
„Започваме с прости сканирания и бавно ще увеличаваме сложността на сканиранията, като обясняваме какво правим (и защо го правим).“
Данните, събрани от тези сканирания, включват всички данни, изпратени обратно при свързване с услуги и уеб сървъри, като например пълните HTTP отговори (включително заглавията).
Заявките са предназначени да събират минималното количество информация, необходима за проверка дали сканираният актив е засегнат от уязвимост.
Ако по невнимание бъдат събрани чувствителни или лични данни, NCSC заявява, че ще „предприеме стъпки за премахване на данните и предотвратяване на повторното им събиране в бъдеще“.
Британските организации могат също така да се откажат от сканирането на сървърите им от правителството, като изпратят списък с IP адреси, които искат да бъдат изключени, на адрес scanning@ncsc.gov.uk.
През януари агенцията за киберсигурност започна да публикува и скриптове NMAP Scripting Engine, за да помогне на защитниците да сканират и поправят уязвими системи в своите мрежи.
NCSC планира да пуска нови Nmap скриптове само за критични уязвимости в сигурността, които според нея са на първо място в списъците на заплахите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.