Появи се техническа информация за сериозна уязвимост, засягаща няколко версии на ядрото на Linux, която може да бъде задействана с „минимални възможности“. Проблемът със сигурността се нарича StackRot (CVE-2023-3269) и може да се използва за компрометиране на ядрото и повишаване на привилегиите.
За засегнатите стабилни ядра е налична кръпка от 1 юли, а пълни подробности за проблема заедно с пълен код за експлойт се очакват до края на месеца.
Изследователят по сигурността Руихан Ли откри и съобщи за уязвимостта. В публикация днес той обяснява, че тя засяга подсистемата за управление на паметта на ядрото – компонент, отговорен за реализирането на виртуалната памет и търсенето на страници, разпределянето на паметта за нуждите на ядрото и програмите в потребителското пространство, както и за картографирането на файлове в адресното пространство на процесите.
StackRot влияе на всички конфигурации на ядрото в Linux версии от 6.1 до 6.4.
Въпреки че Ли изпрати доклада за уязвимостта на 15 юни, създаването на поправка отне почти две седмици поради нейната сложност, а Линус Торвалдс ръководеше усилията.
„На 28 юни, по време на прозореца за сливане на ядрото на Linux 5.5, поправката беше обединена в дървото на Линус. Линус предостави изчерпателно съобщение за сливане, за да разясни серията кръпки от техническа гледна точка. Впоследствие тези кръпки бяха върнати в стабилните ядра (6.1.37, 6.3.11 и 6.4.1), като на 1 юли бъгът „Stack Rot“ беше ефективно разрешен“, уточнява изследователят.
StackRot възниква при обработката на разширяването на стека в ядрото на Linux в рамките на подсистемата за управление на паметта, свързана с управлението на областите от виртуална памет (VMA).
По-конкретно слабото място е в „кленовото дърво“ – нова система от структури от данни за VMA, въведена в ядрото Linux 6.1, която замени „червено-черните дървета“ и разчиташе на механизма за четене-копиране-обновяване (RCU).
Уязвимостта е проблем с използването след свобода (UAF), произтичащ от начина, по който се обработва разширяването на стека, тъй като „кленовото дърво“ може да замени възел, без да получи заключване за запис на управлението на паметта (MM).
Тъй като ядрото на Linux разширява стека и премахва празнината между ВМА, в „кленовото дърво“ се създава нов възел, а старият се маркира за изтриване след приключване на текущото четене поради сигурността на RCU на кленовото дърво.
Въпреки това по време на предпазния период на RCU може да възникне проблем с използването след свободен достъп, когато даден процес получи достъп до стария възел, като по този начин се създава използваем контекст за повишаване на привилегиите.
Ли отбелязва, че експлоатирането на StackRot е трудна задача и че CVE-2023-3269 може да е първият пример за теоретично експлоатируема уязвимост use-after-free-by-RCU (UAFBR).
Въпреки това изследователят обяви, че планира да разкрие пълните технически подробности за StackRot и доказателство за концептуален (PoC) експлойт до края на юли.
Linux ядро 6.1 е одобрено като версия за дългосрочна поддръжка (LTS) от февруари. Въпреки това не всички основни дистрибуции на Linux са я приели.
Например Ubuntu 22.04.2 LTS (Jammy Jellyfish), чиято стандартна поддръжка приключва през април 2027 г., се доставя с Linux ядро версия 5.19. От друга страна, Debian 12 (Bookworm) се доставя с Linux ядро 6.1.
Пълният списък на дистрибуциите на Linux, използващи ядро версия 6.1 или по-висока, е достъпен от DistroWatch.
Потребителите трябва да проверят версията на ядрото, с която работи тяхната Linux дистрибуция, и да изберат такава, която не е засегната от StackRot или е актуализирана версия, която съдържа поправката.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.