Директивата NIS2 налага нови задължения за съответствие на партньорите, но това е жизненоважно, ако искат да изградят необходимата устойчивост в днешния пейзаж на заплахи.

NIS2: Всички говорят за това, а крайният срок за привеждане в съответствие е точно зад ъгъла. Ако четете това, вероятно знаете, че спазването на изискванията на NIS2 е задължително. Но какво означава това за ИТ канала и какво можем да направим всички ние, за да разберем по-добре обхвата и последиците от тази директива?

Директивата за мрежовите и информационните системи 2 (NIS2) разтърсва регулациите за киберсигурност в целия Европейски съюз (ЕС). NIS2 налага строги мерки за киберсигурност, като насочва организациите да намалят рисковете от кибератаки и да създадат надеждни протоколи за докладване и реагиране. Директивата въвежда нови изисквания в четири ключови области: управление на риска, корпоративна отчетност, задължения за докладване и непрекъснатост на дейността.

NIS2 също така разширява обхвата си отвъд типичните доставчици на критична инфраструктура, като включва например търговски партньори, работещи като доставчици на управлявани услуги (MSP) или доставчици на управлявани услуги за сигурност (MSSP), които предоставят услуги на клиенти от ЕС.

За тези партньори NIS2 е нож с две остриета: постигане на съответствие за собствените им операции, като същевременно подпомагат клиентите си в навигирането на тези нови разпоредби. Тази двойна роля изисква от партньорите по каналите не само да подобрят собствените си мерки за киберсигурност, но и да развият задълбочено разбиране на нуждите и предизвикателствата на своите клиенти.

Съответствието като услуга с добавена стойност

Постигането на съответствие с изискванията на NIS2 може да бъде трудна задача, но тук има и значителна възможност за партньорите в канала. Като постигнат съответствие, MSP и MSSP могат да използват новопридобитите си умения и процеси, за да предложат подобрени услуги на своите клиенти. Това ги позиционира като доверени съветници, способни да преведат клиентите си през сложността на директивата и да им помогнат да изградят устойчиви рамки за киберсигурност.

Все по-голямо доверие в MSSP

Очаква се по-широката роля на MSSPs само да нарасне, особено сред малките и средните предприятия (SMB), които не разполагат със собствен опит за ефективно управление на киберсигурността и съответствието. MSSP могат да предложат цялостен набор от услуги – от управление на ИТ и сигурността до отчитане на съответствието, което ги прави незаменими в постоянно променящата се борба с киберзаплахите.

Тази повишена зависимост обаче е свързана с повишени рискове. Като се има предвид широкият им достъп до ИТ инфраструктурите на клиентите, MSSP са основни мишени за кибератаки. Един пробив в MSSP може да има каскаден ефект, който да доведе до пробив в сигурността на множество клиенти. Това подчертава изключителното значение на спазването на изискванията на NIS2 от страна на MSSP не само за спазване на нормативните изисквания, но и за поддържане на доверието на клиентите.

Успехът в спазването на изискванията като конкурентно предимство

Директивата NIS2 е смесица от предизвикателства и възможности за партньорите в ИТ каналите. От една страна, строгите изисквания могат да се разглеждат като бреме, изискващо значителни инвестиции в мерки за киберсигурност и процеси за съответствие. От друга страна, същите тези изисквания създават уникална възможност за партньорите в канала да се откроят на пазара.

Тази пазарна диференциация е от ключово значение, а подобрените услуги за постигане на съответствие, като например одити, програми за обучение и постоянна поддръжка за изпълнение на NIS2 и други регулаторни изисквания, могат да осигурят уникални предложения за стойност.

В крайна сметка искаме да видим, че партньорите по каналите процъфтяват на този пазар и стимулират растежа на бизнеса чрез специализирани услуги, които разширяват портфолиото им от услуги. Предлагането на услуги като оценки на съответствието и анализ на пропуските, консултации за управление на риска и персонализирани решения за киберсигурност, съобразени с NIS2, може да отвори нови източници на приходи. Възможно е дори да има място за разработване на собствени вътрешни модели за съответствие като услуга, осигуряващи непрекъснат мониторинг и актуализации, за да гарантират, че клиентите им остават в съответствие с променящите се разпоредби.

Това не е задължително да се отнася само за NIS2, а може да включва и други регулаторни изисквания за защита на данните и киберсигурност, като GDPR, ISO27001 и DORA, наред с други.

Разбира се, когато се работи в ИТ канала, препоръките за навигиране в днешните предизвикателства, свързани със спазването на изискванията, не биха били пълни, ако не се кимне на технологията. С бързия темп на технологичен напредък партньорите в канала са в позиция да възприемат технологии за автоматизиране на процесите по спазване на изискванията – което допълнително увеличава конкурентното им предимство. Съществуват множество чудесни възможности за достъп на партньорите, инструменти и технологии, които могат да рационализират процесите на съответствие с автоматизирано отчитане или да осигурят подробни одитни протоколи за разследване на нарушения на данните и демонстриране на съответствие в съответствие с изискванията за докладване на инциденти.

И така, с наближаването на крайния срок за постигане на съответствие с изискванията на NIS2, партньорите в канала са изправени пред нови отговорности и възможности. Въпреки че изискванията на директивата са строги, те предлагат и възможност за революция в подхода към спазването на изискванията за киберсигурност в нашата индустрия.

Може да е полезно да мислите за съответствието с NIS2 като за състезание, за което тренирате. Може да е трудно и понякога да се питате защо го правите, но крайният резултат е по-силна и по-устойчива версия на самите вас.

Така че, партньори от каналите, време е да приемете трудностите, да напрегнете мускулите си в областта на киберсигурността и да покажете на света от какво сте направени. Бъдещето на ИТ сигурността е във вашите ръце, а с вашата подкрепа и експертиза то изглежда по-силно и по-сигурно от всякога.

 

Източник: itpro.co.uk

Подобни публикации

23 януари 2025

Кибератаките влизат в топ 10 на рисковете за бъ...

Според Барометъра на риска на Алианц бизнесът в България определя к...
23 януари 2025

Тръмп помилва създателя на пазара на наркотици ...

Едва на втория ден от встъпването си в длъжност президентът Тръмп п...
23 януари 2025

Тръмп отменя правилата на Байдън за развитието ...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на бившия президент Джо Б...
22 януари 2025

Продуктите за сграден контрол на ABB са засегна...

Изследовател твърди, че е открил над 1000 уязвимости в продукти, пр...
22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
Бъдете социални
Още по темата
21/01/2025

ИИ в киберсигурността: 20 г...

Изкуственият интелект се превърна в ключов...
21/01/2025

2025: Управление на повърхн...

Бизнес трансформацията предефинира управлението на повърхността...
20/01/2025

CISA и ФБР актуализират пре...

Американската агенция за киберсигурност CISA и...
Последно добавени
23/01/2025

Кибератаките влизат в топ 1...

Според Барометъра на риска на Алианц...
23/01/2025

Тръмп помилва създателя на ...

Едва на втория ден от встъпването...
23/01/2025

Тръмп отменя правилата на Б...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!