Изследователи по сигурността са разработили инструмент за сканиране на популярния офис софтуер за уязвимости в сигурността и вече са открили повече от 100 такива в Microsoft Word, Adobe Acrobat и Foxit Reader.
Инструментът, известен като Cooper, подхожда към сканирането на уязвимости, като разглежда начина, по който офис софтуерът интегрира езици за програмиране като JavaScript и Python, за да изпълнява автоматизирани функции като манипулиране на файлове.
Изследването, в съавторство на Пенг Шу, Янхао Уонг, Хонг Ху и Пуруи Су от Училището по киберсигурност към Университета на Китайската академия на науките, представи инструмента и подчертава уязвимостите, причинени от взаимодействието на езици на високо и ниско ниво. .
В изследователска статия, описваща подробно инструмента Cooper, изследователите казват, че е необходим „свързващ слой“, за да преведе по същество действията на скрипта, написани на езици от високо ниво като JavaScript и Python, в код, който може да бъде интерпретиран от езици от ниско ниво. (C/C++), използван за внедряване на действията на скрипта в самия софтуер.
Този свързващ слой е склонен да създава непоследователни представяния на скриптовете и понякога може също да пренебрегне важни проверки за сигурност, което води до откриване на „сериозни уязвимости в сигурността“ на софтуера.
След като стартираха Cooper на Adobe Acrobat, Microsoft Word и Foxit Reader, изследователите успяха да намерят общо 134 нови грешки – 60 за Adobe Acrobat, 56 в Foxit Reader и 18 в Microsoft Word.
Повечето от грешките, открити от Cooper като част от изследването (103), са потвърдени и 59 от тях вече са отстранени, което дава на изследователите 22 000 долара награди за открити бъгове.
Издадени са и общо 33 CVE (официални, проследими кодове за уязвимост), включително CVE-2021-21028 и CVE-2021-21035 – двойка грешки в Adobe Acrobat, всяка с оценка 8,8 по скалата за сериозност на CVSSv3.
Изследователите са използвали fuzzing, за да тестват за уязвимости в програмите – техника, която обикновено се използва в такива изследвания и включва произволно генериране на голям брой входове, които се подават в програмата, за да се подчертаят поведенческите аномалии, казаха авторите на изследването.
Имаше ограничения за използването на техниката и изследователите разработиха „нови техники“: групиране на обекти, извод за статистически взаимоотношения и мутация, ръководена от връзката, за да се справят с тях. Ограниченията на размиването се крият в начина, по който той изследва мутацията на кода.
Fuzzing е едноизмерен, тъй като модифицира изрази само от кода на високо ниво, но обвързващите оператори получават входни данни от две измерения – кода на високо ниво в скриптовете и кода на ниско ниво в основната система. Това ограничение означава, че всяка грешка в кода за свързване не може да бъде открита само в едно измерение.
Това беше доказано от изследователите, които също използваха съществуващия Domato JavaScript fuzzer в експеримента, който откри значително по-малко грешки от Cooper. Изследователите планират да пуснат отворения код за Cooper чрез своята страница в GitHub, така че общността да може да помогне за изграждането му и допълнително да подобри сигурността на свързващите слоеве.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.