Днес Citrix предупреждава клиентите си за уязвимост с критична сериозност (CVE-2023-3519) в NetScaler ADC и NetScaler Gateway, която вече има експлойти в дивата природа, и „настоятелно призовава“ да инсталират незабавно актуализирани версии.
Проблемът със сигурността може да е същият, който беше обявен по-рано този месец в хакерски форум като уязвимост от нулев ден.
Бившите Citrix ADC и Citrix Gateway, двата продукта на NetScaler получиха днес нови версии, за да смекчат набор от три уязвимости.
Най-сериозният от тях получи оценка 9,8 от 10 и се проследява като CVE-2023-3519. Нападателят може да се възползва от нея, за да изпълни код от разстояние без удостоверяване.
За да могат хакерите да използват проблема със сигурността при атаки, уязвимото устройство трябва да е конфигурирано като шлюз (VPN виртуален сървър, ICA Proxy, CVPN, RDP Proxy) или като виртуален сървър за удостоверяване (т.нар. AAA сървър).
В днешния бюлетин по сигурността Citrix казва, че „са наблюдавани експлойти на CVE-2023-3519 на немитирани устройства“ и настоятелно съветва клиентите си да преминат към актуализирана версия, която отстранява проблема:
През първата седмица на юли някой е обявил в хакерски форум уязвимост от типа „нулев ден“ за Citrix ADC. Подробностите са твърде малко, за да се свърже категорично с днешния бюлетин за сигурност на Citrix, но малкото налични улики изглежда сочат към нея.
На 6 юли авторът на публикацията заяви, че разполага с нулев ден за изпълнение на отдалечен код, за който се твърди, че работи за версии на Citrix ADC до 13.1 build 48.47.
Защитниците, които знаят за проблема, заявиха, че очакват активните експлойти да продължат, докато Citrix не пусне поправка.
Организациите могат да започнат да проучват дали са били компрометирани, като търсят уеб обвивки, които са по-нови от датата на последната инсталация.
HTTP регистрите на грешките също могат да разкрият аномалии, които биха могли да показват първоначална експлоатация. Администраторите могат също така да проверяват логовете на шеловете за необичайни команди, които може да се използват във фазата след експлоатирането.
Актуализациите включват и поправки за две други уязвимости, идентифицирани като CVE-2023-3466 и CVE-2023-3467. И двете са с висока оценка на сериозността, съответно 8,3 и 8.
CVE-2023-3466 е отразен проблем с кръстосано писане на сайтове (XSS), който може да бъде използван, ако жертвата зареди в браузъра връзка от нападател и уязвимото устройство е достъпно от същата мрежа.
Citrix изброява CVE-2023-3467 като уязвимост, която позволява на нападателя да повиши привилегиите си до тези на администратор root (nsroot).
Използването на този недостатък изисква удостоверен достъп до IP адреса на NetScaler устройствата (NSIP) или до IP адреса на подмрежата (SNIP) с достъп до интерфейса за управление.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.