Новооткритият зловреден софтуер за уеб скимиране лесно може да остане незабелязан, и да инжектира скриптове за скимер на платежни карти в компрометирани онлайн магазини. Създателите на този софтуер използват злонамерен полезен товар, скрит под формата на бутони за социални медии, които имитират високопрофилни платформи като Facebook, Twitter и Instagram.
Скимерите на кредитни карти са скриптове, базирани на JavaScript, инжектирани от кибер банди в страниците за плащане на компрометирани сайтове за електронна търговия.
Веднъж заредени в целевите магазини, скриптовете автоматично събират плащания и лична информация, предоставени от клиентите, и ги екстрадират към сървъри под контрола на хакерите.
Този нов зловреден софтуер беше открит от изследователи в холандската компания за киберсигурност Sansec, която се фокусира върху защитата на уебсайтове за електронна търговия от цифрови скимминг (известни също като Magecart) атаки.
Зловредният софтуер на скимера се извлича чрез хитър трик с помощта на двойна структура на полезния товар, при който изходният код на скимера, който краде кредитни карти на клиентите, ще бъде скрит в икона за социално споделяне, заредена като HTML ‘svg’ елемент с елемент ‘path’ като контейнер.
Синтаксисът за скриване на изходния код на скимера като бутон за социални медии перфектно имитира елемент „svg“, наречен с помощта на имена на платформи за социални медии (напр. Facebook_full, twitter_full, instagram_full, youtube_full, pinterest_full и google_full).
Отделен декодер, разположен някъде на сървъра на сайта за електронна търговия, се използва за извличане и изпълнение на кода на скрития крадец на кредитни карти.
Тази тактика увеличава шансовете за избягване на откриване, дори ако е намерен един от двата компонента на зловредния софтуер, тъй като зареждащият софтуер не е задължително да се съхранява на същото място като полезния товар на скимера и тяхната истинска цел може да избегне повърхностния анализ.
Въпреки че това не е първият път, в който хакери използват скимери, скрити в привидни изображения с помощта на стеганография, този зловреден софтуер е първият, който използва „напълно валидно изображение“.
„Резултатът е, че скенерите за сигурност вече не могат да намерят зловреден софтуер само чрез тестване за валиден синтаксис“, обясняват от Sansec.
Подобен зловреден софтуер, използващ тази иновативна техника за зареждане, беше забелязан за пръв път в реална среда през юни 2020 г.
„Този зловреден софтуер не беше толкова сложен и беше открит само на 9 сайта в рамките на един ден“, казват от Sansec. „От тези 9 заразени сайта само 1 имаше функционален злонамерен софтуер. Всички останали 8 сайта пропуснаха един от двата компонента, правейки зловредния софтуер безполезен.“
Тези частично работещи скимери може да са били използвани като тестови проби за напълно функциониращата версия, открита в средата на септември
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.