Появилият се троянски кон за банкиране за Android, наречен Nexus, вече е възприет от няколко извършители на заплахи, за да таргетира 450 финансови приложения и да извършва измами.
„Изглежда, че Nexus е в ранен стадий на развитие“, заяви италианската фирма за киберсигурност Cleafy в доклад, публикуван тази седмица.
„Nexus предоставя всички основни функции за извършване на ATO атаки (Account Takeover) срещу банкови портали и услуги за криптовалути, като кражба на идентификационни данни и прихващане на SMS-и.“
Троянецът, който се появи в различни хакерски форуми в началото на годината, се рекламира като абонаментна услуга за клиентите си срещу месечна такса от 3000 долара. Подробности за зловредния софтуер бяха документирани за първи път от Cyble по-рано този месец.
Има обаче индикации, че зловредният софтуер може да е бил използван в реални атаки още през юни 2022 г., т.е. поне шест месеца преди официалното му обявяване в даркнет порталите.
Твърди се също, че той се припокрива с друг банков троянец, наречен SOVA, като използва повторно части от неговия изходен код и включва модул за откуп, който изглежда е в процес на активна разработка.
Тук си струва да се отбележи, че Nexus е същият зловреден софтуер, който Cleafy първоначално класифицира като нов вариант на SOVA (наречен v5) през август 2022 г.
Интересно е, че авторите на Nexus са изложили изрични правила, които забраняват използването на неговия зловреден софтуер в Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Русия, Таджикистан, Узбекистан, Украйна и Индонезия.
Зловредният софтуер, подобно на други банкови троянски коне, съдържа функции за превземане на акаунти, свързани с банкови услуги и услуги за криптовалута, като извършва атаки с наслагване и keylogging за кражба на идентификационни данни на потребителите.
Освен това той е способен да чете кодове за двуфакторно удостоверяване (2FA) от SMS съобщения и приложението Google Authenticator чрез злоупотреба с услугите за достъпност на Android.
Някои нови допълнения към списъка с функционалности са способността му да премахва получени SMS съобщения, да активира или спира модула за кражба на 2FA и да се актуализира чрез периодично пингване до сървър за управление и контрол (C2).
„Моделът [Malware-as-a-Service] позволява на престъпниците да монетизират по-ефективно своя зловреден софтуер, като предоставят готова инфраструктура на своите клиенти, които след това могат да използват зловредния софтуер, за да атакуват своите цели“, казват изследователите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.