Изследователи открехнаха завесата на актуализирана версия на зловреден софтуер за Apple macOS, наречен RustBucket, която е с подобрени възможности за установяване на устойчивост и избягване на откриването му от софтуера за сигурност.
„Този вариант на RustBucket, семейство зловреден софтуер, насочен към системи macOS, добавя възможности за устойчивост, които не са наблюдавани досега“, казват изследователите от Elastic Security Labs в доклад, публикуван тази седмица, като добавят, че той „използва методология за динамична мрежова инфраструктура за командване и контрол“.
RustBucket е дело на севернокорейскa групировка, известна като BlueNoroff, която е част от по-голям набор от прониквания, проследяван под името Lazarus Group, елитно хакерско звено, контролирано от Главното разузнавателно бюро (RGB), основната разузнавателна агенция на страната.
Зловредният софтуер излезе наяве през април 2023 г., когато Jamf Threat Labs го описа като базирана на AppleScript задна врата, способна да извлича полезен товар на втори етап от отдалечен сървър. Компанията Elastic следи тази дейност като REF9135.
Зловредният софтуер на втория етап, компилиран на Swift, е предназначен да изтегли от сървъра за командване и контрол (C2) основния зловреден софтуер – базиран на Rust двоичен файл с функции за събиране на обширна информация, както и за извличане и стартиране на допълнителни двоични файлове на Mach-O или шел скриптове на компрометираната система.
Това е първият случай на зловреден софтуер BlueNoroff, насочен конкретно към потребителите на macOS, въпреки че междувременно в дивата природа се появи .NET версия на RustBucket с подобен набор от функции.
„Тази неотдавнашна дейност на Bluenoroff илюстрира как наборите за проникване се обръщат към междуплатформен език в усилията си за разработване на зловреден софтуер, като допълнително разширяват възможностите си, което е много вероятно да разшири виктимологията им“, заяви френската компания за киберсигурност Sekoia в анализ на кампанията RustBucket в края на май 2023 г.
Веригата на заразяване се състои от инсталационен файл за macOS, който инсталира заден, но функционален PDF четец. Съществен аспект на атаките е, че злонамерената дейност се задейства само когато се стартира въоръжен PDF файл с помощта на измамния PDF четец. Първоначалният вектор на проникване включва фишинг имейли, както и използване на фалшиви личности в социални мрежи като LinkedIn.
Наблюдаваните атаки са силно целенасочени и фокусирани върху свързани с финансите институции в Азия, Европа и САЩ, което предполага, че дейността е насочена към генериране на незаконни приходи с цел избягване на санкции.
Това, което прави новоидентифицираната версия забележителна, е нейният необичаен механизъм за устойчивост и използването на динамичен DNS домейн (docsend.linkpc[.]net) за командване и управление, наред с включването на мерки, насочени към оставане под радара.
„В случая с този актуализиран образец на RustBucket той установява собствена устойчивост чрез добавяне на plist файл по пътя /Users/<user>/Library/LaunchAgents/com.apple.systemupdate.plist и копира бинарния файл на зловредния софтуер по следния път /Users/<user>/Library/Metadata/System Update“, казват изследователите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.