Изследователите по сигурността откриха нов клас уязвимости в DNS, засягащи основните доставчици на DNS като услуга (DNSaaS), които биха могли да позволят на нападателите да имат достъп до чувствителна информация от корпоративни мрежи. Доставчиците на DNSaaS (известни още като управлявани DNS доставчици) предоставят услуги за отдаване под наем на DNS на други организации, които не искат да управляват и защитават още един мрежов актив сами. Както беше разкрито на конференцията по сигурността на Black Hat от изследователите на Wiz Wiz Shir Tamari и Ami Luttwak, тези недостатъци на DNS осигуряват на хакерите възможности за събиране на разузнавателни данни от национално равнище с проста регистрация на домейн.
Процесът на експлоатация е доста прост, както те обясниха: те регистрираха домейн и го използваха, за да отвлекат сървъра с имена на доставчик на DNSaaS (в техния случай Amazon Route 53), което им позволи да подслушват динамично поточно DNS трафик от мрежите на клиенти на Route 53. „Открихме проста вратичка, която ни позволи да прихванем част от динамичния DNS трафик в световен мащаб, преминаващ през управлявани DNS доставчици като Amazon и Google“, казаха изследователите на Wiz. „Динамичният DNS трафик, който„ подслушахме “, идва от над 15 000 организации, включително компании от Fortune 500, 45 американски правителствени агенции и 85 международни правителствени агенции.“ Данните, които те събраха по този начин, варираха от имена и местоположения на служители/компютри до силно чувствителни подробности относно инфраструктурата на организациите, включително мрежови устройства, изложени на интернет. В един случай изследователите са картографирали офис местоположенията на една от най -големите компании за услуги, използващи мрежов трафик, получени от 40 000 корпоративни крайни точки.
Информацията, събрана по този начин, би улеснила работата на престъпниците да нарушат мрежата на една организация, тъй като ще им даде „ птичи поглед върху случващото се в компаниите и правителствата“ и ще им осигури „способност за шпионаж на национално ниво“. Изследователите не са открили доказателства, че уязвимостта на DNS преди това е била използвана , но, както те обясняват, всеки, който има познания по проблемите и уменията да злоупотребява, „би могъл да събира данни неоткрит за повече от десетилетие. „ „Въздействието е огромно. От шест големи доставчици на DNSaaS, които разгледахме, трима бяха уязвими за регистрация на сървър с имена“, добавиха те в Black Hat.
„Всеки доставчик на облачни услуги, регистратор на домейни и хост на уебсайтове, който предоставя DNSaaS, може да бъде уязвим.“
Това прави нещата още по -лоши, докато двама от големите доставчици на DNS (Google и Amazon) вече са отстранили тези недостатъци в DNS, други все още вероятно са уязвими, излагайки милиони устройства на атаки. Освен това не е ясно кой трябва да поправи тази критична грешка в DNS. Microsoft, който може да подобри алгоритъма за динамичен DNS, който позволява на крайните точки на Windows да пропускат вътрешен мрежов трафик към злонамерени DNS сървъри, вече каза на Wiz, че това не е уязвимост. Както Microsoft обясни, този недостатък е „известна грешна конфигурация, която възниква, когато една организация работи с външни DNS разрешители“. Redmond съветва използването на отделни DNS имена и зони за вътрешни и външни хостове, за да се избегнат DNS конфликти и проблеми с мрежата, и предоставя подробна документация за това как правилно да конфигурирате динамичните актуализации на DNS в Windows. Управляваните доставчици на DNS могат да отстранят проблема с отвличането на сървъра на имена, като следват правилно спецификациите на RFC за „запазени имена“, както и проверяват собствеността и валидират домейни, преди да позволят на клиентите си да ги регистрират. Компаниите, които наемат DNS сървъри, също могат да правят промени, за да блокират изтичането на вътрешния мрежов трафик чрез динамични DNS актуализации, като променят записа по подразбиране за начало на власт (SOA). Допълнителна информация и технически подробности са налични в доклада, публикуван от Wiz в сряда, а слайдовете за презентация на Black Hat са достъпни тук.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.