Киберпрестъпниците са неуморни в търсенето на нови и по-сложни измами чрез услугите, предлагани от социалните мрежи. Този път техните техники за социално инженерство са съсредоточени около чатбота на Facebook Messenger, за да се представят за екипа за поддръжка на компанията и да крадат идентификационните данни на потребителите и страниците на Facebook. Същата техника и претекст, за които Panda Security съобщи миналата седмица със смъртта на кралица Елизабет II.
Facebook Messenger е третото приложение за цифрови съобщения в света, с 988 милиона потребители, след WhatsApp и WeChat. Тази услуга за незабавни съобщения се използва широко не само от потребители, но и от малки дигитални предприятия и компании, за да отговарят на своите клиенти ежедневно и да предлагат обслужване на клиенти и система за наблюдение. „Чатботът се превърна в основен инструмент за тази електронна търговия, превръщайки се в един от основните източници на комуникация и управление на инциденти с потребителите“, казва Ерве Ламберт, глобален мениджър операции с потребителите в Panda Security.
Както посочва Ламбърт, „целта е ясна: кражба на идентификационни данни за вход във Facebook. В този случай това е по-сложна и внимателна измама, поне естетически. Хакерите са разработили многоетапна техника чрез полиране на естетически и ортографски детайли, за да ги направят по-трудни за разпознаване от жертвата.
Сред основните препоръки за предотвратяване или противодействие на фишинг атака винаги се препоръчва внимателно да наблюдавате текста на тялото на съобщението, за да откриете граматически несъответствия или правописни грешки, които никой акредитиран специалист не би допуснал. „Тази мярка обаче е недостатъчна и трябва да се вземе предвид друг набор от насоки“, казва Ерве Ламберт, мениджър „Глобални потребителски операции“ в Panda Security. Между тях:
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.