Новата платформа за фишинг като услуга (PhaaS или PaaS), наречена Greatness, се използва от киберпрестъпниците за насочване към бизнес потребителите на облачната услуга Microsoft 365 поне от средата на 2022 г., като по този начин на практика се понижава бариерата за влизане във фишинг атаките.

„Засега Greatness е фокусирана само върху фишинг страници за Microsoft 365, като предоставя на своите филиали приставка и конструктор на връзки, които създават изключително убедителни страници за примамка и вход“, заяви изследователят от Cisco Talos Тиаго Перейра.

„Той съдържа функции, като например предварително попълнен имейл адрес на жертвата и показване на съответното лого на компанията и фоново изображение, извлечени от истинската страница за вход в Microsoft 365 на целевата организация.“

Кампаниите, включващи Greatness, са предимно на производствени, здравни и технологични структури, разположени в САЩ, Великобритания, Австралия, Южна Африка и Канада, като през декември 2022 г. и март 2023 г. е засечена рязка активност.

Фишинг комплекти като Greatness предлагат на хакерите, начинаещи или не, рентабилно и мащабируемо „обслужване на едно гише“, което дава възможност за създаване на убедителни страници за вход, свързани с различни онлайн услуги, и заобикаляне на защитите за двуфакторно удостоверяване (2FA).

По-конкретно, автентично изглеждащите страници-примамки функционират като обратен прокси сървър за събиране на идентификационни данни и еднократни пароли (TOTP), въведени от жертвите.

Веригите от атаки започват със зловредни имейли, съдържащи HTML прикачен файл, който при отваряне изпълнява замаскиран JavaScript код, пренасочващ потребителя към целева страница с предварително попълнен имейл адрес на получателя и изискващ парола и MFA код.

Въведените идентификационни данни и токени впоследствие се препращат към канала Telegram на партньора за получаване на неоторизиран достъп до въпросните акаунти.

Комплектът за фишинг AiTM се предлага и с панел за администриране, който позволява на афилиата да конфигурира бота Telegram, да следи откраднатата информация и дори да изгражда прикачени файлове или връзки с капани.

Нещо повече, от всеки партньор се очаква да има валиден API ключ, за да може да зареди фишинг страницата. Ключът API също така предотвратява преглеждането на фишинг страницата от нежелани IP адреси и улеснява задкулисната комуникация с действителната страница за вход в Microsoft 365, като се представя за жертва.

„Работейки заедно, фишинг комплектът и API извършват атака тип „човек по средата“, като изискват информация от жертвата, която API след това изпраща на легитимната страница за вход в реално време“, казва Перейра.

„Това позволява на филиала на PaaS да открадне потребителски имена и пароли, както и удостоверените бисквитки на сесията, ако жертвата използва MFA.“

Констатациите идват в момент, в който Microsoft започна да налага съвпадение на номерата в известията за натискане на Microsoft Authenticator от 8 май 2023 г., за да подобри защитата на 2FA и да отблъсне атаките с незабавни бомбардировки.

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

23 януари 2025

Кибератаките влизат в топ 10 на рисковете за бъ...

Според Барометъра на риска на Алианц бизнесът в България определя к...
23 януари 2025

Тръмп помилва създателя на пазара на наркотици ...

Едва на втория ден от встъпването си в длъжност президентът Тръмп п...
23 януари 2025

Тръмп отменя правилата на Байдън за развитието ...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на бившия президент Джо Б...
22 януари 2025

Продуктите за сграден контрол на ABB са засегна...

Изследовател твърди, че е открил над 1000 уязвимости в продукти, пр...
22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
Бъдете социални
Още по темата
22/01/2025

13 000 рутера MikroTik от ц...

Глобална мрежа от около 13 000...
21/01/2025

Злоупотреба с услугите на M...

Наблюдавани са две отделни заплахи, които...
17/01/2025

Руски кибершпиони са хванат...

Изследователи на Microsoft са разкрили, че...
Последно добавени
23/01/2025

Кибератаките влизат в топ 1...

Според Барометъра на риска на Алианц...
23/01/2025

Тръмп помилва създателя на ...

Едва на втория ден от встъпването...
23/01/2025

Тръмп отменя правилата на Б...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!