Открита е нова заплаха от типа ransomware, насочена към големи компании с надеждата за също толкова големи плащания.
Изследователите по киберсигурност от Talos разкриха извършител, наречен RA Group, който стартира операциите си през април 2023 г., използвайки изходния код на Babuk, който преди това беше изтекъл, очевидно от един от бившите му членове.
Досега групата е атакувала успешно три организации в САЩ и една в Южна Корея. Изглежда, че тя няма индустриални предпочитания, тъй като жертвите са били в сферата на производството, управлението на активи, застраховането и фармацията.
В RA Group няма нищо особено уникално. Тя извършва двойни изнудвачески атаки, като краде чувствителни данни, докато криптира системите, с надеждата да мотивира жертвите да платят искания откуп. Нейният уебсайт изглежда е в процес на разработка, тъй като групата все още прави козметични промени. При изтичане на данни тя разкрива името на жертвата, списък на откраднатите данни, общия им размер и уебсайта на жертвата.
Изследователите добавят, че бележката за откуп е персонализирана за всяка отделна жертва, като твърдят, че това също е стандартна практика сред бандите с ransomware. Това, което не е стандартна практика обаче, е посочването на имената на жертвите в изпълнимите файлове.
Зловредният софтуер криптира само части от файловете, за да се придвижва по-бързо. След приключване на криптирането файловете получават разширението .GAGUP. След това рансъмуерът изтрива всичко в кошчето с API SHEmptyRecyclebinA, както и сенчестото копие на тома, като изпълнява локалния двоичен файл на Windows vssadmin.exe – административен инструмент, използван за манипулиране на сенчестите копия.
Въпреки това софтуерът за откуп не криптира всички файлове. Някои от тях остават достъпни, за да могат жертвите по-лесно да се свържат с групата. Некриптираните файлове са необходими на жертвите, за да изтеглят приложението qTox, използвано за връзка с нападателите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.