Търсене
Close this search box.

Нова атака по странични канали, наречена GPU.zip, прави почти всички съвременни графични процесори (GPU) уязвими за изтичане на информация.

„Този канал използва оптимизация, която зависи от данните, е софтуерно прозрачна и присъства в почти всички съвременни графични процесори: графична компресия на данни“, заявиха група учени от Тексаския университет в Остин, Университета Карнеги Мелън, Вашингтонския университет и Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн.

Графичното компресиране на данни е функция в интегрираните графични процесори (iGPU), която позволява да се спести честотна лента на паметта и да се подобри производителността при рендиране на кадри, като компресира визуалните данни без загуби дори когато това не се изисква от софтуера.

Проучването установи, че компресията, която се извършва по различни специфични за доставчика и недокументирани начини, предизвиква зависим от данните трафик на DRAM и заетост на кеша, които могат да бъдат измерени чрез страничен канал.

„Атакуващият може да се възползва от канала за компресия, базиран на iGPU, за да извърши атаки за кражба на пиксели от различни страни в браузъра, използвайки SVG филтри, въпреки че SVG филтрите са реализирани като постоянни във времето“, казват изследователите.

„Причината е, че атакуващият може да създаде силно излишни или силно нередуцирани модели в зависимост от един секретен пиксел в браузъра. Тъй като тези шаблони се обработват от iGPU, тяхната различна степен на излишък води до това, че изходът на компресията без загуби зависи от тайния пиксел.“

Успешното използване може да позволи на злонамерена уебстраница да изведе стойностите на отделните пиксели от друга уебстраница, вградена в iframe елемент в последната версия на Google Chrome, като ефективно заобиколи критични граници на сигурността, като например политиката за същия произход (SOP).

Chrome и Microsoft Edge са особено уязвими към атаката, тъй като позволяват зареждането на iframe с кръстосан произход с бисквитки, разрешават визуализирането на SVG филтри в iframe и делегират задачи за визуализиране на графичния процесор. Mozilla Firefox и Apple Safari обаче не са засегнати.

С други думи, каналът за изтичане на графични данни при компресиране на GPU може да се използва за кражба на пиксели от кръстосана iframe рамка чрез „измерване на разликата във времето за рендиране, дължаща се на спорове за шината на паметта, или чрез използване на метриката LLC walk time за извеждане на предизвиканите от GPU промени в състоянието на кеша на CPU“.

Разработената от изследователите проверка на концепцията (proof-of-concept – PoC) откри, че е възможно участник в заплахата да подмами потенциална цел да посети измамен уебсайт и да научи информация за потребителското име на влязъл потребител в Wikipedia.

Това, от своя страна, се корени във факта, че някои уеб стандарти позволяват на рамкиращата страница да прилага визуални ефекти (т.е. SVG филтри) към iframed страницата, като по този начин излага механизма на атаки по странични канали, например чрез изчисляване на разликите във времето между визуализирането на черни и бели пиксели и след това разграничаване между тях, използвайки информацията за времето.

Сред засегнатите графични процесори са тези на AMD, Apple, Arm, Intel, Nvidia и Qualcomm. При това уебсайтовете, които вече отричат вграждането на уебсайтове с различен произход чрез правилата X-Frame-Options и Content Security Policy (CSP), не са податливи на атаката за кражба на пиксели.

Констатациите идват след свързана атака по страничен канал, наречена Hot Pixels, която използва подобен подход за провеждане на „браузърни атаки за кражба на пиксели и проследяване на историята“ срещу уеб браузъри Chrome и Safari.

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

16 септември 2024

Може ли дълбоките технологии да бъдат следващия...

В началото на 2000-те години Естония бързо се модернизира, отърсвай...
16 септември 2024

Отборите от NFL блокират кибератаките в дигитал...

През изминалия уикенд Националната футболна лига стартира своя сезо...
16 септември 2024

Google прави големи разходи за технология за ул...

Технологичният гигант сключи нова сделка за  улавяне на 100 000 тон...
16 септември 2024

Всичко, което трябва да знаете за поредния проб...

Fortinet твърди, че няма доказателства за злонамерена дейност, насо...
16 септември 2024

Canva се похвали с новите си функции, след коет...

Цените на абонамента за Canva ще се повишат за корпоративните потре...
16 септември 2024

Уязвимостта на Windows злоупотребява с брайлови...

Неотдавна поправената уязвимост „Windows MSHTML spoofing vulnerabil...
15 септември 2024

Microsoft и Quantinuum комбинират HPC, AI и ква...

Технологичният гигант Microsoft и водещият разработчик на квантови ...
15 септември 2024

ФБР: Игнорирайте фалшивите твърдения за хакнати...

Федералното бюро за разследване (ФБР) и Агенцията за киберсигурност...
Бъдете социални
Още по темата
16/09/2024

Всичко, което трябва да зна...

Fortinet твърди, че няма доказателства за...
15/09/2024

Кражби в режим на киоск

Кампания за зловреден софтуер използва необичайния...
29/08/2024

Как поуките от кампанията п...

Президентската кампания през 2016 г. навлизаше...
Последно добавени
16/09/2024

Може ли дълбоките технологи...

В началото на 2000-те години Естония...
16/09/2024

Отборите от NFL блокират ки...

През изминалия уикенд Националната футболна лига...
16/09/2024

Google прави големи разходи...

Технологичният гигант сключи нова сделка за ...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!