Progress Software, компанията, която стои зад приложението MOVEit Transfer, публикува кръпки за отстраняване на съвсем нови уязвимости с инжектиране на SQL, засягащи решението за прехвърляне на файлове, които могат да позволят кражба на поверителна информация.
„Установени са множество уязвимости за SQL инжектиране в уеб приложението MOVEit Transfer, които биха могли да позволят на неупълномощен нападател да получи неоторизиран достъп до базата данни на MOVEit Transfer“, заяви компанията в консултация, публикувана на 9 юни 2023 г.
„Атакуващият може да изпрати подготвен полезен товар до крайната точка на приложението MOVEit Transfer, което може да доведе до промяна и разкриване на съдържанието на базата данни на MOVEit.“
Недостатъците, които засягат всички версии на услугата, са отстранени във версиите на MOVEit Transfer 2021.0.7 (13.0.7), 2021.1.5 (13.1.5), 2022.0.5 (14.0.5), 2022.1.6 (14.1.6) и 2023.0.2 (15.0.2). Всички екземпляри на MOVEit Cloud са напълно поправени.
На фирмата за киберсигурност Huntress се приписва откриването и съобщаването на уязвимостите като част от прегледа на кода. Progress Software заяви, че не е забелязала признаци новооткритите недостатъци да се използват в реалността.
Развитието на ситуацията идва в момент, когато докладваната по-рано уязвимост MOVEit Transfer (CVE-2023-34362) е била подложена на интензивна експлоатация за пускане на уеб шелове в целеви системи.
Дейността се приписва на известната банда за изнудване Cl0p, която от декември 2020 г. насам има опит в организирането на кампании за кражба на данни и експлоатирането на грешки от типа „нулев ден“ в различни управлявани платформи за трансфер на файлове.
Фирмата за корпоративни разследвания и консултиране на риска Kroll също така откри доказателства, че бандата за киберпрестъпления е експериментирала с начини за експлоатиране на CVE-2023-34362 още през юли 2021 г., както и е разработвала методи за извличане на данни от компрометирани сървъри на MOVEit поне от април 2022 г.
Твърди се, че голяма част от злонамерената разузнавателна и тестова дейност през юли 2021 г. е била ръчна по характер, преди през април 2022 г. да се премине към автоматизиран механизъм за сондиране на множество организации и събиране на информация.
„Изглежда, че участниците в Clop са имали завършен експлойт за прехвърляне на MOVEit по време на събитието GoAnywhere и са избрали да изпълнят атаките последователно, вместо паралелно“, заяви компанията. „Тези констатации подчертават значителното планиране и подготовка, които вероятно предшестват събитията за масова експлоатация.“
Бандитите от Cl0p също така са издали изнудваческо съобщение до засегнатите компании, в което ги призовават да се свържат с групата до 14 юни 2023 г. или откраднатата им информация ще бъде публикувана на сайта за изтичане на данни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.