Изследователи от компанията за ИТ сигурност Check Point security са отбелязали Dingo Token като потенциална измама, след като са открили функция, която позволява на собственика на проекта да манипулира таксите за търговия до 99% от стойността на транзакцията.
Предупреждението от Check Point идва, след като изследователите на компанията вече са станали свидетели на тази злонамерена промяна на таксите 47 пъти.
В момента Dingo Token е класиран на #619 място в CoinMarketCap с пазарна капитализация от над 20 милиона долара. Ръстът на стойността му е експлозивен, което го прави магнит за високорискови инвестиции.
Въпреки нарастващата популярност на Dingo Token, уебсайтът на проекта не съдържа много информация за собственика, а в публикуваната бяла книга на „токеномиката“ се споменава само такса за трансакция от 10% (5% + 5%).
Според Check Point обаче изходният код съдържа функция, наречена „setTaxFeePercent“, която позволява на собственика на проекта да я променя в движение, когато някой купува или продава Dingo Tokens, получавайки до 99% от сумата.
Таксите за трансакциите се анализират като 95 % данък и 4 % такса за ликвидност, като инвеститорите остават с останалия 1 % и нямат възможност да обърнат трансакцията.
Check Point твърди, че в един от наблюдаваните от тях случаи потребител е похарчил 26,89 долара, за да закупи 427 милиона токена Dingo, но вместо това е получил 4,27 милиона, което е точно 1%.
Макар че 47-те случая, наблюдавани от Check Point, не са достатъчни, за да повлияят на по-широката база от инвеститори в токени Dingo, те могат да бъдат тест за оператора, който може да приложи промяната на функцията за всички притежатели и да изтегли парите бързо, когато токенът достигне максималната си цена.
Преди да вложите парите си в какъвто и да е проект за криптовалута, проучете токена и екипа, който стои зад него, и потърсете червени флагове като непълни данни или твърде малко информация на официалния уебсайт.
Инвеститорите в криптовалути трябва открито да питат за даден проект в общността, за да чуят опита на други потребители. Ако се впускате в тази игра на търговия, препоръчваме да използвате само реномирани услуги за обмен и да диверсифицирате инвестициите в различни монети.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.