През май 2023 г. се наблюдава рязко повишаване на активността на TrueBot, разкриват изследователи в областта на киберсигурността.
„TrueBot е ботнет с троянски коне за изтегляне, който използва сървъри за командване и контрол, за да събира информация за компрометирани системи и да използва тази компрометирана система като отправна точка за по-нататъшни атаки“, заяви Фей Карлайл от VMware.
Активен поне от 2017 г., TrueBot е свързан с група, известна като Silence, за която се смята, че има общи припокривания с известния руски киберпрестъпник, известен като Evil Corp.
Последните инфекции с TrueBot са използвали критичен недостатък в Netwrix auditor (CVE-2022-31199, CVSS оценка: 9,8), както и Raspberry Robin като вектори за доставка.
Веригата от атаки, документирана от VMware, от друга страна, започва с drive-by-download на изпълним файл с име „update.exe“ от Google Chrome, което предполага, че потребителите са подмамени да изтеглят зловредния софтуер под претекст за софтуерна актуализация.
След като бъде стартиран, update.exe установява връзки с известен IP адрес на TrueBot, намиращ се в Русия, за да изтегли изпълним файл от втори етап („3ujwy2rz7v.exe“), който впоследствие се стартира с помощта на Windows Command Prompt.
Изпълнимият файл, от своя страна, се свързва с домейн за управление и контрол (C2) и ексфилтрира чувствителна информация от хоста. Той също така е способен да преброява процеси и системи.
„TrueBot може да бъде особено неприятна инфекция за всяка мрежа“, казва Карлайл. „Когато дадена организация е заразена с този зловреден софтуер, той може бързо да ескалира и да се превърне в по-голяма инфекция, подобно на начина, по който ransomware се разпространява в мрежата.“
Констатациите идват в момент, когато SonicWall подробно описа нов вариант на друг зловреден софтуер за изтегляне, известен като GuLoader (известен още като CloudEyE), който се използва за доставяне на широк спектър от зловреден софтуер, като Agent Tesla, Azorult и Remcos.
„В последния вариант на GuLoader се въвеждат нови начини за предизвикване на изключения, които възпрепятстват цялостния процес на анализ и изпълнението му в контролирана среда“, заяви SonicWall.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.