Въпреки че “неограничените” планове за интернет са широко популярни сред безжичните оператори в САЩ. Почти всички доставчици на услуги ограничават скоростта на потребителите, ако те прекалят с използването на “неограничените” бързи данни. Потребителите все още се радват на безкрайни данни при тези планове за безжични услуги. Но вече нямат достъп до бързите 5G скорости, което затруднява стрийминга на музика или гледането на филми. Ето как хората могат да открият кои приложения използват най-много данни и да проучат начините за намаляване на цялостното използване, така че никога да не получават ограничаване на скоростта.
Потребителите на iPhone могат да отидат в “Настройки”, да натиснат “Мобилна връзка”, да превъртят надолу и да натиснат “Сортиране по използване”. Това ще покаже списъка с приложенията, които изразходват най-много данни на смартфона. Най-консумиращите данни приложения вероятно се състоят от приложения за социални медии, приложения за стрийминг, инструменти за видеоконференции и др. Откриването на приложенията, които отнемат най-много от плана за данни, е първата стъпка към получаването на контрол върху поверителността и потреблението на данни от приложенията. Никога повече няма да бъдете ограничавани с тези предложения!
Хората обикновено се изненадват, когато осъзнаят колко много приложения са инсталирани на мобилното устройство. Потребителите често имат инсталирани десетки, а понякога дори стотици приложения. Премахването на неизползваните и ненужните приложения несъмнено е стъпка към възвръщането на неприкосновеността на личния живот и използването на по-малко мобилни данни.
Въпреки че WiFi асистентът помага на потребителите да се възползват максимално от не толкова високата скорост на WiFi мрежата, той също така използва клетъчни данни. Изключването ѝ ограничава смартфона да използва мобилни данни, докато е свързан към WiFi мрежи. Използването на клетъчни данни може бързо да се увеличи, ако WiFi асистентът остане включен.
По подразбиране опитите за изтегляне на голям файл предизвикват предупреждение, ако потребителят не е свързан към WiFi мрежа. Понякога обаче това се пренебрегва. Ако потребителите искат да са сигурни, че приложенията не разчитат на мобилни данни, те могат да отидат във въпросното приложение и да изключат привилегиите му за използване на клетъчни данни.
Един от най-добрите начини да избегнете забавянето на скоростта поради прекомерното използване на клетъчни данни е винаги да сте свързани към WiFi мрежа. Това обаче не е най-сигурният начин за сърфиране в интернет, особено когато сте свързани към обществена мрежа. Използвайте антивирусен софтуер, за да избегнете прекаленото споделяне с администратора на мрежата и/или с хакери, които също могат да следят трафика.
Всички потребители на iPhone могат да активират режима за малко данни. Достатъчно е да докоснете “Настройки”, “Мобилна връзка” и “Режим за данни”.
В зависимост от настройките и оператора, по подразбиране вероятно е “Разрешаване на повече данни при 5G”. Промяната на това положение на Low Data Mode (Режим за ниски данни) обаче ще намали използването на данни чрез спиране на изискващи данни автоматични актуализации и фонови процеси, докато потребителят се свърже с Wi-Fi.
Apple е станала доста надеждна в питането на потребителите кога да архивират файлове. Все пак си струва да изключите функцията iCloud Backup. Така Apple се опитва да извърши качване в iCloud само ако устройството е свързано с WiFi мрежа.
Следенето на използването на данни може да ви помогне да се радвате на бързи скорости през целия месец. Получете по-ниски сметки за роуминг и запазете неприкосновеността на личния си живот, като споделяте по-малко данни с компании със съмнителни морални стандарти. Знанието за това кои приложения отнемат най-много от вашите данни може да бъде изключително полезно, когато търсите начини за намаляване на използването на клетъчни данни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.