Пролетното пътуване е в разгара си и ФБР предупреди пътниците за потенциалните опасности, които крият обществените USB станции за зареждане. Акаунтът в Twitter на службата на ФБР в Денвър предупреди почиващите през пролетта, че лошиte могат да използват станциите за зареждане, за да заразят устройствата със зловреден код и софтуер за наблюдение.
Възможностите за безплатно захранване често сa разположени на места с голям пешеходен трафик, като хотели, улични павилиони, летища, търговски центрове и кафенета. Този вид киберпрестъпления са известни като juice jacking и не са нови за властите, но продължават да тормозят обществените места, оборудвани с USB станции за зареждане. Зареждането на нежелан софтуер в електрическо устройство може да го блокира или да осигури неограничен достъп до заразената машина.
Зловредният софтуер може да бъде разположен не само на смартфони и таблети, но и на всяко преносимо електрическо оборудване, което използва порта за зареждане, включително лаптопи. Много лаптопи, като например най-новите издания на лаптопите на HP и MacBook на Apple, използват USB-C портове, уязвими за хакерски модификации.
Киберкрадците могат да хакнат обществена зарядна станция, но не могат да поставят вредни устройства в електрическите контакти. ФБР ясно заяви, че винаги е за предпочитане пътуващите да носят собствени зарядни устройства с USB кабели и вместо тях да използват електрически контакти. Преносимите захранващи банки също са безопасен и сравнително евтин вариант за намаляване на зависимостта от обществените USB портове за зареждане. Задължително е също така да се уверите, че пътуващите натискат бутона „Не се доверявай на това устройство“, когато се свързват чрез USB към обществени портове – това е един от начините да кажете на устройството, че това е незащитен обществен порт и че не трябва да споделяте никакво съдържание на устройството.
Друг начин да избегнете попадането на зловреден софтуер в смарт устройствата си е да имате антивирусно решение на свързаните устройства. Когато са закупени от реномирани марки в антивирусната индустрия, такива защитни слоеве могат да попречат на хакерите да заразят смарт устройства, използващи компрометирани обществени портове за зареждане.
Това не е единствената опасност, която засяга местата с голям трафик на хора. Общите пространства често разполагат и с безплатен обществен WiFi, който крадците могат да наблюдават. ФБР предполага, че достъпът до незащитени мрежи носи много рискове, тъй като администраторът или някой друг с достъп до мрежата може лесно да види целия трафик, който влиза и излиза от нея. Данните, които преминават напред и назад между потребителите и интернет, могат да включват информация, която хората може да се чувстват неудобно да споделят, като пароли, данни за кредитни карти и др.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.