Австралийският модел за зрялост Essential Eight все още не обхваща ключовите фактори, необходими за защита на днешните среди за облачни услуги и SaaS.
През последните години Австралия направи някои ключови стъпки за подобряване на сигурността на страната. През 2020 г. страната инвестира 1,67 млрд. австралийски долара (1,1 млрд. щатски долара) като част от Стратегията за киберсигурност 2020.
Въпреки тези усилия в „Доклад за киберзаплахите 2022-2023 г.“ на австралийското правителство се съобщава за 58 инцидента, които се класифицират като обширни компрометирания, и 195 инцидента, които се класифицират като изолирани компрометирания. Пристанищният оператор DP World Australia преустанови дейността си поради кибератака през ноември. SA Health, Services Australia и NT Health са само някои от доставчиците на здравни услуги, които са били пробити през миналата година, след пробива в Medibank през ноември 2022 г., който засегна близо 10 милиона души.
В отговор на това Австралия актуализира нивата в своя Essential Eight Maturity Model – всеобхватното ръководство на страната за предприятията, които се опитват да се защитят от кибератаки. Рамка, създадена през 2010 г., за да помогне на предприятията да устоят на заплахите за киберсигурността, Essential Eight е актуализирана няколко пъти, най-вече когато добавя модела си за зрялост, за да помогне на компаниите с различни размери да определят подходящите действия за сигурност, които да предприемат, и за последен път през ноември 2023 г.
Въпреки това, при положение че киберпрестъпността в Австралия е в разгара си, е време да се запитаме дали Осмицата дава правилната насока за австралийските организации и дали трябва да се използва като модел за други държави.
От публикуването си през 2010 г. „Основната осмица“ остава непроменена. Тя дава насоки за кръпките, резервните копия и контрола на приложенията. Наред с други неща, актуализацията от 2023 г. препоръчва ограничаване на макросите на Microsoft и включва указания за укрепване на потребителските приложения.
Въпреки че всички тези въпроси са важни, те не отчитат прехода към облака и по-специално използването на приложения тип „софтуер като услуга“ (SaaS). Essential Eight включва раздел за ограничаване на административните привилегии – ключов принцип за сигурност на SaaS.
Въпреки това, като се прочетат нивата на зрялост, става ясно, че насоките в нея остават пригодени за локални мрежи. Ниво на зрялост 2 включва насоки като „Заявките за привилегирован достъп до системи, приложения и хранилища на данни се валидират при първото им поискване“ и „Привилегированите потребители използват отделни привилегировани и непривилегировани операционни среди“.
От 29-те препоръки за администраторски привилегии в трите нива на зрялост, свързани с администраторските привилегии, само една се отнася до онлайн акаунти („Привилегированите акаунти, изрично оторизирани за достъп до онлайн услуги, са строго ограничени само до това, което е необходимо на потребителите и услугите за изпълнение на техните задължения“).
Основната осмица включва многофакторно удостоверяване (MFA). Това е критична стъпка в осигуряването на онлайн услуги. Въпреки това MFA е само една част от сигурността на облака и SaaS. Ограничаването на насоките само до MFA прави лоша услуга на предприятията и правителствените организации, които разчитат на Основната осмица за насока при осигуряването на целия си цифров отпечатък.
За съжаление, „Основната осмица“ и нейните модели на зрялост пропускат днешната компютърна среда. В нея не се съдържат думите „облак“ или „SaaS приложение“. С този пропуск не се признава ролята, която SaaS приложенията играят в днешния бизнес свят, и данните, които се съхраняват в облака.
Днес приложенията SaaS съставляват 70% от целия софтуер, използван от предприятията. Всяко от тези приложения съдържа критични за бизнеса данни или играе роля в операции, които трябва да бъдат защитени. MFA е важен инструмент, използван за ограничаване на достъпа до оторизирани потребители, но той далеч не отговаря на мерките, необходими за защита на SaaS и облачните инстанции.
В „Основната осмица“ липсват четири ключови директиви за сигурност, ориентирани към облака: управление на конфигурацията, сигурност на идентичността, управление на интеграцията на приложения на трети страни и контрол на ресурсите.
Австралия, както и организациите за киберсигурност в Близкия изток и Африка, които търсят насоки от Австралия, трябва да актуализират своята рамка за сигурност, за да се справят със съвременните мрежови инфраструктури.
Въвеждането на мерки за сигурност, свързани с управлението на неправилната конфигурация, ISPM, приложенията на трети страни и защитата на фирмените активи, съхранявани в SaaS приложения, трябва да бъде следващата стъпка за Essential Eight.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.